Zastosowanie klimatyzacji w domach jednorodzinnych to częsta praktyka. O takim rozwiązaniu marzą też mieszkańcy bloków, których mieszkania znajdują się na wyższych piętrach budynku i są dobrze nasłonecznione. Warto wiedzieć, że zamontowanie klimatyzacji jest możliwe jeżeli spełnimy kilka warunków.
Znanym rozwiązaniem jest montaż splitów lub multisplitów, które zgodnie z nazwą schładzają pojedyczne pomieszczenia lub też całe mieszkanie. Takie urządzenie składa się zawsze z dwóch części, jedną montujemy w mieszkaniu, druga natomiast będzie przymocowana na elewacji. W związku z tym konieczne będzie przeprowadzenie konkretnej procedury. Wynika to z faktu, iż zarówno dach jak i elewacja budynku, rzadziej balkon jest częścią wspólną wszystkich użytkowników bloku. W związku z tym musimy uzyskać zgodę zarządcy budynku, czyli lokalnej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z projektem montażu, wymiarami poszczególnych składowych klimatyzacji oraz stopniem hałasu urządzenia wyrażonym w decybelach. Niejednokrotnie można się spotkać z sytuacją, gdy po złożeniu pliku dokumentów spółdzielnia zdecyduje o konieczności uzyskania zgody sąsiadów na taką instalację.
Dalszy etap to przyznanie zgody przez spółdzielnię, gdy ją otrzymamy możemy przystąpić do montażu klimatyzacji. Jeśli jednak próby uzyskania zgody sąsiadów zakończą się fiaskiem to będziemy zmuszeni do rezygnacji z wymarzonej klimatyzacji. Alternatywą mogą być wówczas klimatyzatory przenośne, które jednak nie dorównują wydajności urządzeniom montowanym na elewacji lub balkonie.