Pistolet do malowania natryskowego. Jak działa i co wybrać?

Malowanie natryskowe to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form malowania pędzlem lub wałkiem. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w miejscach takich jak obiekty wielkopowierzchniowe, praca trwa wówczas dużo szybciej i nie wymaga dużego nakładu sił. Aby jednak prace były wykonane w sposób prawidłowy konieczna jest umiejętności obsługi pistoletu do malowania oraz zapoznanie się z jego właściwościami. W tym artykule sprawdzimy podstawowe cechy tego sprzętu oraz pomożemy w wyborze odpowiedniego pistoletu. 

Pistolet do malowania składa się z kilku części niezbędnych do działania: dyszy odpowiedzialnej za wypuszczenie przez nią dawki farby na wybraną powierzchnię, zbiornika oraz ssawki, czyli miejsca na farbę i urządzenia przesuwającego ją w górę pistoletu, spustu umożliwiającego aplikację farby, osłony dyszy, a także regulatora ciśnienia zapewniającego pożądaną przez nas prędkość wyrzutu farby. Dobre działanie pistoletu nie byłoby możliwe, gdyby nie niewielka sprężarka uruchamiająca tłok i wyrzucająca sprężone powietrze. Producenci przygotowali kilka modeli pistoletów natryskowych:

    • Pistolet wysokociśnieniowy – o ile samo urządzenie nie będzie drogie, o tyle nie należy ono do ekonomicznych rozwiązań ponieważ sporo farby zwyczajnie jest marnowane.

    • Pistolet niskociśnieniowy ze średnim zużyciem powietrza – to już nieco bardziej oszczędny model, który charakteryzuje się zasilaniem przy użyciu kompresora o mniejszej mocy.

    • Pistolet niskociśnieniowy – urządzenie korzysta z dosyć mocnego kompresora, ale zapewnia bardzo dobrą aplikację farby, która się nie marnuje w dużych ilościach.

Podsumowanie

Wybór pistoletu zależy więc tak naprawdę od naszych potrzeb. Występujące na rynku urządzenia będą różniły się nieco samą dyszą ze względu na wykorzystanie do określonego materiału. Szukając odpowiedniej dyszy należy zwrócić uwagę również na szerokość otworu, który powinien być szerszy w przypadku gęstszej farby i węższy przy rzadszej. Nie mniej istotny jest wybór pistoletu natryskowego, który nie jest zbyt złożony jeśli chodzi o budowę. Automatyczne pistolety do domowych zastosowań nie wymagają dodatkowej kalibracji, urządzenia profesjonalne już tak. Jeżeli więc nie znamy się na tym to bezpieczniej jest wybrać prosty pistolet. Przy zakupie nie oszczędzajmy na najważniejszym z elementów czyli kompresorze. Wydajna i mocna sprężarka sprawdzi się dużo lepiej i pozwoli na wykonanie wielu bardzo dokładny malowań w krótkim czasie. Zobacz także: Izolacje natryskowe –  sposób na dobre ocieplenie dachu.