Budowa nowego domu to nie lada wyzwanie dla początkujących inwestorów. Prace na wysokości należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Wiele rozwiązań dostępnych na rynku chroni co prawda przed upadkiem i w pewnym stopniu ogranicza taką możliwość, jednak wypadki wciąż się zdarzają. Każdy etap budowy należy zabezpieczyć stosownie do potrzeb. Jeśli mówimy o pracy na wysokościach to chodzi nie tylko o zabezpieczenie przed możliwym wypadkiem z udziału sprzętu elektrycznego, co właśnie o możliwość upadku z dużej wysokości.
Podstawowe elementy chroniące przed upadkiem
Wiele prac na dachu budynku jest obecnie prowadzonych z użyciem zabezpieczeń. Mogą to być podnośnika koszowe, rusztowania czy platformy stałe. W trakcie prac przy budowie dachu domu lub jakichkolwiek innych działaniach na wysokości, należy uwzględnić szereg sytuacji mogących prowadzić do poważnego wypadku. Pamiętajmy, że chronieni powinni być pracownicy działający na górze, jak i ci na znajdujący się na dole. W grę wchodzą więc elementy ochrony zbiorowej w postaci balustrad, czy siatek w najbardziej newralgicznych punktach prac. Balustrady są często umieszczane przy krawędzi dachu, stropu oraz od zewnętrznej strony rusztowań. Zabezpieczenia w postaci balustrad należy uzupełnić o odpowiednie wypełnienie w połowie wysokości. W ten sposób unikamy upadku pracowników budowlanych z dużej wysokości. Ochrona w postaci siatek zabezpiecza osoby pracujące na dole przed upadkiem wiertarki, młotka oraz innych narzędzi i elementów znajdujących się na wysokości. Niezbędnym elementem w trakcie prac przy więźbie dachowej, ale także innych pracach budowlanych jest kask. Nie zapominajmy o tym ważnym elemencie, który może ochronić naszą głowę w razie upadku ciężkich elementów z góry lub obsunięcia się stopy i spadku z wysokiego dachu.
Dekarz zawsze ubezpieczony
Jeżeli wybraliśmy z oferty firm budowlanych świadczących usługi dekarskie odpowiednią ekipę to nie musimy martwić się o bezpieczeństwo. Profesjonalne firmy przykładają szczególną uwagę do ochrony zdrowia i życia pracowników oraz innych osób przebywających na wysokości oraz poniżej. Jeżeli natomiast zajmujemy się skomplikowaną konstrukcją dachu we własnym zakresie to musimy pamiętać o kilku elementach. Fachowy dekarz zawsze korzysta z zabezpieczenia przy użyciu linki asekuracyjnej. To wygodne rozwiązanie zapewniające bezpieczny odstęp od krawędzi dachu. Linka daje nam pewność, że pracownik nie zbliży się zbyt blisko do krawędzi, co mogłoby skutkować upadkiem z dachu. Warto pamiętać, że systemy zabezpieczające takie jak liny i nie tylko powinny posiadać niezbędne certyfikaty oraz należy je regularnie kontrolować. Praca na dachu wymaga często stosowania kotwiczenia wykonanego dwupunktowo oraz przyłączenia do takiego systemu liny asekuracyjnej. Miejsce mocowania należy umieścić powyżej lokalizacji, gdzie znajduje się pracownik. Profesjonalni dekarze korzystają także z szeregu innych zabezpieczeń jak specjalne systemy amortyzujące i łączące. Pozwalają one w razie spadku z wysokości na pochłanianie generowanej energii. Dzięki nim możliwe jest również zmniejszenie długości zabezpieczenia w zależności od etapu, na którym jesteśmy. Amortyzatory stosowane w systemach ochronnych umożliwiają delikatne wyhamowanie osoby, która spadła z dachu. W ten sposób niwelujemy efekt przeciążenia, do którego doszło.
Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez pracowników budowlanych są amortyzatory samohamowne. Pozwalają one w razie zsunięcia się osoby z krawędzi dachu na wyhamowanie upadku znacznie wcześniej. Zasada działania przypomina tą obecną w pasach bezpieczeństwa w aucie. Gwałtowne pociągnięcie niemal natychmiast zahamowuje ruch, linka się blokuje, ograniczone jest więc szarpnięcie. Podsumowując, systemy zabezpieczeń należy dobierać zgodnie z potrzebami w danej sytuacji. Niemniej bez względu na rodzaj prowadzonych działań, trzeba zadbać o stosowanie systemów bezpieczeństwa. Mogą to być liny, balustrady, specjalne szelki z zatrzaskami, czy pas biodrowy. Jeżeli nie mamy doświadczenia to warto skorzystać z pomocy fachowego dekarza. Pamiętajmy, że praca na wysokościach nie należy do najłatwiejszych i osoby z doświadczeniem i odpowiednim zabezpieczeniem poradzą sobie znacznie lepiej niż początkujący inwestor we własnym zakresie.