Jednym z nowoczesnych rozwiązań na rynku budowlanym jest gładź szpachlowa ognioodporna. Zapewnia ona nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim zabezpiecza ściany w budynkach. Materiał ten z powodzeniem zastępuje gładź gipsową w miejscach szczególnie narażonych na występowanie wysokich temperatur. Bardzo wysoki słupek rtęci dla zwykłych ścian może kończyć się pęknięciami, szczególnie w miejscach takich jak ściany kominów, styki ścian z obudową pieca lub kuchenką. Dlaczego właśnie gładź ognioodporna?
Przede wszystkim taka gładź zapewnia nam wysoką odporność na temperatury sięgające poziomu nawet ponad 600 stopni Celsjusza. Nie ma tu jednak problemu z estetyką, gdyż materiał ten dokładnie tak jak zwykła gładź stanowi równą, gładką i piękną powierzchnię. W celu nałożenia warstwy przeciwogniowej i osiągnięcia jak najlepszego efektu, należy dobrze przygotować ścianę do aplikacji. Z nowymi ścianami nie ma zwykle problemu, ale jeśli są to remontowane już przestrzenie to należy dokładnie usunąć wszelkie pozostałości w postaci starego tynku i gładzi. Tak przygotowana powierzchnia musi być najpierw zagruntowana preparatem ognioodpornym i trzeba zaczekać na dokładne wyschnięcie ścian.
Możemy przystąpić do kładzenia gładzi ognioodpornej, masę rozrabiamy zgodnie ze wskazówkami producenta. Produkt nakładamy warstwami o grubości kilku milimetrów, prace staramy się wykonywać solidnie, aby cała gładź rozkładała się na ścianie równomiernie. Po zakończeniu prac należy pamiętać, że powierzchni nie szlifujemy i czekamy na wyschnięcie. Co ważne, nie należy narażać ściany ze świeżo położoną gładzią na oddziaływanie wysokich temperatur w pierwszych trzech dniach od jej aplikacji.