To materiał, który przeciętnemu Kowalskiemu nie kojarzy się zupełnie z niczym, a powinien. Za jego pomocą możemy przygotować izolację wodną i to zarówno dla fundamentów, jak i dla dachu domu. Taką hydroizolacją nakłada się łatwo ze względu na konsystencję i pełni ona ochronę przed deszczem i wodami gruntowymi. To niezwykle istotne już na etapie budowy budynku, nie chcemy mieć później problemów z wilgocią. Jedną z takich substancji zabezpieczających różnego rodzaju powierzchnie jest dysperbit.
Bardzo cienka powłoka dysperbitowa w odróżnieniu od np. smoły nie wymaga dodatkowego przygotowania w postaci podgrzania przed nałożeniem. Gotowy preparat występujący w wiaderkach i pojemnikach 5,10 i 20 kg możemy wykorzystać zaraz po otwarciu. Jedyne o czym należy pamiętać to odpowiednie przechowywanie naszej hydroizolacji. Nie może ona leżeć w zbyt chłodnych miejscach, gdzie panuje temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza lub niżej. Wówczas preparat straci na swoich właściwościach i nie zapewni nam należytej ochrony. Dysperbit nakładamy za pomocą pędza lub pacy, tworząc cieniutką warstwę o grubości 1 mm. Należy odczekać aż powłoka wyschnie, możemy to zaobserwować w chwili, gdy zmieni on swój odcień na czarny. Możemy wówczas nałożyć następną warstwę. W celu wzmocnienia powierzchni często stosuje się posypkę dachową, która dodatkowo zabezpiecza izolację naszego dachu. W przypadku tworzenia powłoki ochronnej na wysokościach należy pamiętać o dobrym doborze dnia i pogody. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić powyżej 10 stopni Celsjusza i nie powinno padać. Po nałożeniu i wyschnięciu dysperbitu otrzymamy powierzchnię odporną na działania negatywnych czynników atmosferycznych, w tym temperatury od -30 do 100 stopni Celsjusza.
Co jeszcze możemy zabezpieczyć za pomocą dysperbitu?
Materiał ten wykonany na bazie asfaltów ponaftowych, z dodatkiem środków emulgujących i antykorozyjnych możemy wykorzystać nie tylko przy zabezpieczeniu dachu lub fundamentów. Jego walory są coraz częściej doceniane przez firmy budowlane z całego kraju, ale też przez osoby zaznajomione z istnieniem tego preparatu. Poniżej prezentujemy przykłady zastosowania dysperbitu:
1. Wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian w budynkach
2. Warstwa ochronna w kuchni, łazience, pralni
3. Izolacja posadzki i innych domowych powierzchni po zmieszaniu dysperbitu z odpowiednią ilością wody
4. Zabezpieczenie konstrukcji stalowej i jej elementów przed wodą i korozją