Balkon jest miejscem, które służy do swobodnego relaksu. Jego wykorzystanie jest jednak dużo szersze, gdyż może pełnić on rolę mini magazynku na część przedmiotów. Proces budowy powinien być koniecznie przeprowadzony przez fachowca, który nie popełni błędów mogących z biegiem lat przyczynić się do powstawania pęknięć, a w skrajnych przypadkach do katastrofy budowlanej w postaci zerwania całej konstrukcji.
Rozważając projekt balkonu należy uwzględnić z jakich materiałów będzie wykonany, mamy do wyboru drewno, stal lub też żelbeton dla tradycyjnych konstrukcji domów. Wielkość konstrukcji dopasowujemy zawsze do rozmiarów samego budynku, natomiast grubość samej powierzchni powinna mieć minimum 8 cm, a maksymalnie 20 cm ze względów bezpieczeństwa. Istotny jest sam projekt balkonu, który powinien zawierać zbrojenie. Dzięki stalowym elementom balkon jest mniej podatny na wszelkiego rodzaju pęknięcia i naprężenia, gdyż cały ciężar rozkłada się na prętach zbrojeniowych umieszczonych w płycie. Betonowy balkon w domu ma też swoje minusy, jedną z nich jest mostek termiczny w punkcie łączącym konstrukcję z budynkiem. Podobnie ma się sytuacja jeżeli chodzi o wszelkie duże powierzchnie jak okna oraz drzwi balkonowe i miejsca pod oknami i w nadprożach. Dlatego tak ważna jest dbałość o wykonanie izolacji termicznej niwelującej ten stan.
Niezwykle istotne jest też zabezpieczenie balkonu przed naporem wody. Nie bez znaczenia jest wykończenie całości papa, folią izolacyjną i wykonanie odpowiedniego spadku. Ochronić należy też sam cokół domu, który niezabezpieczony będzie narażony na zawilgocenia. Warto też zapoznać się ze sposobem mocowania balkonów, które mogą być różne. Możemy wymienić następujące rodzaje: wspornikowe, podparte oraz podwieszane. Pierwszy rodzaj mocuje balkon w wieńcu, balkon więc ugina się w miejscu niepodpartej krawędzi, przenosi to naprężenia na ścianę budynku. Kolejny rodzaj instaluje się przy ścianie domu i mocuje na słupach, tutaj naprężenie przenosi się na środkową część balkonu. Ostatni rodzaj instalowany jest na kątowniki lub belki oraz mocuje specjalnymi cięgnami do budynku. Każdy montaż różni się więc wyłącznie sposobem, który powoduje mniejsze lub większe obciążenia w określonym punkcie. Dlatego tak istotny jest kontakt z architektem, który potrafi wybrać najlepszy schemat do naszego budynku.