Zastanawiając się nad wymianą okien w domu niekiedy pojawia się myśl o montażu okien drewnianych. Jeżeli chodzi o współczynniki przewodzenia ciepła to są one podobne do tych, które występują przy oknach plastikowych. Tutaj również znajdziemy wersje z pakietami szybowymi oraz uszczelkami ochronnymi. Przyjmuje się zasadę, że im większa powierzchnia przeszklenia, tym cieplejsze okno należy wybrać.
Parametry cieplne oraz okucia
Mówiąc o ciepłych oknach musimy przyjrzeć się standardom obecnym w budownictwie. Dla okien przyjmuje się minimalny standard, czyli okno z pakietem dwukomorowym o współczynniku Ug wynoszącym 0,5-0,6 W/(m2·K). Konieczne jest tu więc użycie grubszych profili. W ofercie producentów okien znajdziemy także bardziej energooszczędne konstrukcje o grubości 78/80 mm. Tutaj możemy liczyć na współczynnik Uw wynoszący od 0,8 do 1 W/(m2·K). Dla budynków pasywnych wybierane są jeszcze szersze profile do nawet 92 mm, gdzie stosuje się najcieplejsze pakiety szybowe. W odróżnieniu od okien z tworzyw sztucznych, profile drewniane są znacznie cięższe. Potrzebne jest więc zastosowanie wytrzymalszych okuć, ponieważ średniej klasy okno może ważyć powyżej 80 kg. Specjaliści wskazują na konieczność montażu trzech lub czterech zawiasów. W sprzedaży dostępne są także profile z ciętymi ostro krawędziami z możliwością schowania zawiasów wewnątrz konstrukcji. Tego typu okucia są w stanie znieść znacznie wyższy ciężar do ponad 100 kg. Producenci dbają o stosowanie wygodnych rozwiązań, zarówno w oknach drewnianych, jak i plastikowych. Okucie rozwieralno-uchylne stało się już standardem, który zwiększa komfort użytkowania. Dodatkowym elementem zabezpieczającym okna mogą być okucia antywłamaniowe, które uniemożliwiają podważenie konstrukcji. Aby okno spełniało swoje zadanie na najniższym piętrze dobrym wyjściem jest wybór modeli zawierających przynajmniej jeden zaczep przeciwwłamaniowy w poszczególnych narożnikach okiennych.
Wytrzymałość okien drewnianych oraz regularna konserwacja
Za wytrzymałość okien drewnianych na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych odpowiedzialne są powłoki lakiernicze. Pełnią one dwie role: estetyczną oraz praktyczną. Ozdobne, drewniane okna są w ten sposób zabezpieczane przed działaniem wilgoci, mrozu, czy palącego słońca. Ochronę dodatkową pełnią okapniki aluminiowe. Bez względu gatunek drewna, który wybraliśmy musimy liczyć się z koniecznością regularnej konserwacji okien. W przypadku nowoczesnych okien ten problem nie występuje, gdyż jedyne działania polegają na myciu przeszklonej powierzchni oraz profili. Jeżeli chodzi o okna drewniane to powłoki lakiernicze zużywają się najszybciej. Producenci dają zwykle od dwóch do trzech lat gwarancji na powłokę, natomiast na szyby, profile oraz okucia zwykle jest to 5-letni okres. Okucia należy bezwględnie malować przynajmniej raz na kilka/kilkanaście lat. Zaleca się także pokrycie ram przy użyciu emulsji do drewna przynajmniej 2 razy w roku. Czytaj więcej: http://okna-tomczak.pl