Wśród dostępnych technologicznie rozwiązań znajdziemy również takie, które ułatwiają postawienie domu znacznie szybciej niż za pomocą tradycyjnych metod. Moda na domy modułowe przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tego typu konstrukcje stawia się w mgnieniu oka. Pomysł budowania takich obiektów sprawdził się doskonale jeżeli chodzi o stworzenie dachu nad głową osobom po wszelkiego rodzaju katastrofach i klęskach żywiołowych. Obecnie rynek się poszerzył i mamy też dostęp do konstrukcji, z które stawiane są jako budynki szkół, obiekty handlowe, czy właśnie całoroczne domy modułowe.
Jakie zalety ma dom modułowy?
Pierwszą kwestią, o której już wspominaliśmy jest czas budowy. Jest on dużo krótszy ze względu na przygotowanie wszystkich elementów do montażu w fabryce. Później gotowe konstrukcje dowozi się na teren budowy i łączy ze sobą. Jeżeli pogoda sprzyja to cały dom może stać już w kilka tygodni. Ponadto taki obiekt może być w przyszłości rozbudowany lub jeśli zmieni nam się koncepcja przebudowany zgodnie z naszymi potrzebami. Dom modułowy całoroczny nie wymaga także specjalnych warunków jeśli chodzi o podłoże, niestraszne są mu powierzchnie piaszczyste, tereny skaliste lub podmokłe. Taki dom sprawdza się także w przypadku przeprowadzki na zupełnie inny teren, konstrukcję wystarczy rozebrać i przewieźć w inne miejsce. Interesujący jest fakt, że koszty utrzymania domu modułowe są niższe niż w przypadku domu budowanego w sposób tradycyjny. Podobnie postawienie takiej konstrukcji może okazać się tańsze.
Przez lata narósł też stereotyp, iż domu modułowe to konstrukcje nietrwałe. Dzisiejsza technologia sprawia, że taka konstrukcja przy fachowym montażu będzie posiadać bardzo podobną trwałość do tradycyjnego domu. Taki budynek jest ponadto odporny na działanie ognia, któremu oprze się przez około 40-45 minut, ponadto nadpalone fragmenty da się rozebrać i zastąpić nowymi. W przypadku domu budowanego tradycyjnie nie jest to już takie proste.
Różnorodność konstrukcji
W sprzedaży znajdziemy projekty domów modułowych w wielu różnych wariantach. Możemy wybierać między budynkiem parterowym, kilkupiętrowym, z poddaszem lub bez. Widzimy więc, że kojarzące się z nietrwałością i nudą domy parterowe to przeszłość. Przykładem są kraje skandynawskie, gdzie z powodzeniem rozwija się budownictwo modułowe i coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Tym bardziej, że tamtejsze tereny charakteryzują się zmienną i często niekorzystną pogodą, a postawione modułowo budynki wytrzymują próbę czasu oraz pogody i nie jest im straszna nawet sroga zima. Jeśli chodzi o sam projekt to część zmian będzie wymagała zgłoszenia.