Wymarzona przestrzeń do życia w postaci domu jednorodzinnego lub świeżo zakupionego od dewelopera mieszkania własnościowego może w trakcie okresu jesienno – zimowego wymagać szczególnej uważności. Chodzi tu przede wszystkim o pojawiającą się wilgoć, która jest związania z codziennym czynnościami takimi jak: mycie naczyń, gotowanie, kąpanie się, czy pranie. Wszystko to może powodować zbyt dużą wilgoć, której trzeba będzie się pozbyć.
O ile okazjonalne zbieranie się wilgoci w pomieszczeniach nie jest szkodliwe, tak długotrwałe oddziaływanie wody może prowadzić do pojawienia się na ścianach grzybów oraz pleśni. Niezwykle ważna jest tu odpowiednia wentylacja i przepływ powietrza, który pozbędzie się za nas wilgoci z domu. Jest to utrudnione szczególnie jeżeli chodzi o zamkniętą przestrzeń, na zewnątrz jest zimno więc rezygnujemy z częstego wietrzenia pomieszczeń. To doskonałe warunki do pojawiania się wilgoci na ramach okiennych, meblach, a następnie ścianach. Nieduże pomieszczenia mają tendencję do utrudnionego przepływu powietrza. Niekiedy wilgoć za cel obiera podłogę z płytek lub paneli, przez co nietrudno o wypadek. Wpływ zbyt dużej wilgoci ma znaczenie także jeżeli chodzi o niektóre rośliny oraz odzież. Częstym problemem w okresie zimowym jest suszenie prania, które w zawilgoconych pomieszczeniach nie chce schnąć i wilgoć zaczyna osadzać się na kolejnych powierzchniach. Para wodna może prowadzić do procesów gnilnych materiałów, należy więc dbać o odpowiednią wentylację.
Wśród pomocnych sposobów znajdziemy wentylację oraz zapewniony stały przepływ powietrza. Jak to zrobić? Wystarczy okresowo otwierać okna oraz drzwi w pomieszczeniach, ułatwi to pozbycie się nadmiaru pary wodnej. Jeżeli obawiamy się zbyt dużego ochłodzenia to przy ujemnych temperaturach korzystne jest rozszczelnienie okien. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nadmiaru wody z pomieszczeń. Dobrym wyjściem jest także korzystanie z okapu kuchennego i kratki łazienkowej, która powinna być regularnie oczyszczana z nagromadzonego kurzu uniemożliwiającego swobodną wymianę powietrza. Prostym sposobem jest też usuwanie zawilgoceń przez zwyczajne wytarcie ramy okiennej lub innej powierzchni. W razie konieczności możemy też zakupić specjalne urządzenia do osuszania budynków.