Niekiedy zamiast tradycyjnego zasiania trawnika wybieramy gotowe rolki z trawą, dzięki temu wokół nowo wybudowanego domu możemy mieć zieleń od ręki. Wówczas nie trzeba czekać na wyrośnięcie trawy, wystarczy kupić w sklepie gotowe rolki z idealnie przyciętą trawą. Jest to jednak dość kosztowne, w związku z czym tak ważne staje się przygotowanie podłoża.
Jeszcze przed zakupem rolek należy dokładnie zadbać o powierzchnię, na której znajdzie się trawa. Należy usunąć wszelkie korzenie, chwasty, kamieni. Ważną kwestią jest dobór podłoża pod trawnik, gdyż przyjmie się ona dużo lepiej jeśli gleba charakteryzuje się przepuszczalnością oraz jest dość lekka. Często wokół domu znajduje się sporo piaszczystej ziemi, którą należy wymieszać z ziemią o lepszej jakości. W przypadku podłoża niezbyt przepuszczalnego najlepiej jest dołożyć niewielką warstwę żwiru w celu poprawienia tego parametru. W tym celu możemy przekopać całą powierzchnię lub skorzystać z glebogryzarki. Pas ziemi powinien mieć grubość wynoszącą przynajmniej 10 cm, gdyż takie są wymagania trawy. Glebę warto wzmocnić specjalnym nawozem mineralnym, który rozgarniamy grabiami po całej powierzchni.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Przygotowanie gleby to nie wszystko, liczą się jeszcze inne czynniki. Jednym z nich jest spadek, który powinien być jak najmniejszy. Istotne jest też, aby położyć rolki na ziemi bez dołków, czy górek. W innym wypadku możemy mieć do czynienia z problemem w postaci niepełnego ukorzenienia się części trawnika. Warto też dobrze ubić podłoże, jego poziom sprawdzimy chodząc po powierzchni. Jeżeli zostawiamy głębokie ślady to strukturę należy ponownie ubić. Przy układaniu rolek należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza sprawa to wcześniejsze przygotowanie gleby, aby rolki nie stały zwinięte dłużej niż dobę. Ostatnia sprawa to układanie, którego należy dokonać lekko przyciskając trawę grabiami w celu usunięcia pęcherzyków powietrza niesprzyjającym ukorzenieniu się trawnika. Po wykonaniu wszystkich czynności należy podlać trawnik wodą w dużej ilości, dzięki czemu łatwiej się on przyjmie. Zobacz także: Izolacje natryskowe – sposób na dobre ocieplenie dachu.