Zasadniczo moglibyśmy powiedzieć, że błędy w montażu fotowoltaiki wynikają przede wszystkim z wyboru firmy przez klienta. Wysoki profesjonalizm montażu instalacji PV rzadko jest równoznaczny z wyborem najniższej oferty dostępnej na rynku. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z nieco mniej atrakcyjnej finansowo, droższej oferty. Wybierając najtańszych monterów instalacji fotowoltaicznej, musimy liczyć się z możliwością fuszerki. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym błędom oraz specyfice instalacji fotowoltaicznych.
Montaż fotowoltaiki w dowolnym miejscu?
Fotowoltaika może być instalowana na dachu budynku, czy też konstrukcji wolnostojącej. Bez względu na wybór miejsca będziemy potrzebować jakiejś konstrukcji do przymocowania modułów fotowoltaicznych. Znajdziemy tam części na bazie materiałów takich: blacha ocynkowana, aluminium, stal, beton, drewno, czy też tworzywa sztuczne. Bez wątpienia najlepszym materiałem do montażu fotowoltaiki jest aluminium. Jest to materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych. Musimy więc pamiętać o właściwym wyborze miejsca na montaż. Jeśli konstrukcja posiada jakieś słabe elementy to nie jest to dobre miejsce do montażu. Przykładem mogą być uszkodzenia warstwy ochronnej dachu, pordzewiałe nakrętki, złe mocowanie paneli słonecznych na dachu. Jeśli śruby utrzymujące moduły PV na swoim miejscu będą dokręcone zbyt słabo lub zbyt mocno to mogą generować spore problemy. Producenci określają siłę dla momentu obrotowego przy spajaniu całej konstrukcji wyrażonej w niutonometrach. Najczęściej jest to między 8 do 15 Nm. Jest to niezwykle istotne, gdyż od właściwego docisku zależeć będzie przenoszenie naprężeń na całą konstrukcję. Błędy w tym zakresie mogą zwiększać ryzyko tworzenia się mikropęknięć.
Łączenie przewodów elektrycznych
Przy montażu fotowoltaiki równie istotne jest właściwe rozmieszczenie przewodów. Trzeba ograniczyć do minimum możliwość powstawania pętli przewodów. Wówczas występuje ryzyko indukowania napięcia. Ekonomia w takim wypadku nigdy nie wygra z praktyką właściwego montażu. Przewód ujemny (minusowy) należy poprowadzić możliwie blisko dodatniego (plusowego). Wykorzystamy co prawda więcej przewodów, ale unikniemy poważnego błędu i jego konsekwencji. Kable należy również zabezpieczyć przed możliwym powstawaniem przetarć o części konstrukcji. Trzeba też ograniczyć możliwość występowania drgań. W przypadku silnego wiatru mogłoby dojść do uszkodzenia izolacji, a w skrajnych sytuacjach do przerwania przewodu. Podobna ma się kwestia złączek elektrycznych. Nie mogą one swobodnie zwisać, dlatego też konieczne jest ich przytwierdzenie. W tym celu możemy użyć opasek zaciskowych, które są odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, w tym wysokich i niskich temperatur.
Jeśli chodzi o kable fotowoltaiczne to nie są im straszne złe warunki pogodowe. Można je poprowadzić pod modułami PV bez stosowania osłon. Trzeba jednak zminimalizować dostęp promieni słonecznych. W tym celu wykorzystuje się w miejscach takich jak przejścia pomiędzy rzędami modułów specjalne osłonki tzw. peszle ochronne. Pełnią one rolę dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej.
Przewożenie, przenoszenie i magazynowanie modułów fotowoltaicznych
Należy pamiętać, że moduły PV zbudowane na bazie ogniw krzemowych są bardzo delikatne. Konieczne jest więc ich właściwe zabezpieczenie w trakcie przewozu, przechowywania, a nawet montażu i wnoszeniu na dach. Profesjonalizm w tym zakresie pozwoli nam uzyskać instalację trwałą i bezpieczną. Natomiast błędy przekładają się na tworzenie mikrouszkodzeń, często niewidocznych dla ludzkiego oka. Dlatego też ważne jest, aby ekipa montująca panele fotowoltaiczne wykonywała prace profesjonalnie. Istnieje także możliwość sprawdzenia, czy nasza instalacja PV nie posiada wad obniżających skuteczność systemu. W tym celu możemy wykorzystać kamerę termowizyjną. Pamiętajmy, że nawet niewidoczne uszkodzenia będą miały pewien wpływ na ilość generowanej energii elektrycznej oraz moc systemu fotowoltaiki. Trzeba też wiedzieć, że niewielka ilość pęknięć nie jest niczym dziwnym. Producenci paneli słonecznych nie uwzględniają małej liczby pęknięć jako powodu do reklamacji. Jeśli natomiast takich pęknięć jest dużo to mogą one spowodować uszkodzenie ogniwa. Zobacz również: fotowoltaika Kadzidło.
Podsumowanie
Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na spokojny sen każdego inwestora. Za wszelkie błędy w trakcie prac koniec końców płacą sami klienci. Są oni narażeni na niekończący się stres i realną stratę środków. Wówczas wybór najtańszej firmy montująca fotowoltaikę może przełożyć się na poważne koszty. W takim wypadku zrozumiemy, że drożej znaczy lepiej i nieco wyższy koszt początkowy przekłada się na pewność, że nasza instalacja jest wykonana jak należy.