Jak wykorzystać sito budowlane?

Spoglądając na niezbędne urządzenia sprzętu niezbędne przy pracach budowlanych takich jak pace, rusztowania, betoniarki, szpachelki, poziomice nie sposób nie zauważyć jednej istotnej rzeczy. Chodzi rzecz jasna o sito budowlane, które bardzo usprawnia pracę głównie jeżeli chodzi o materiały potrzebne do wykonania tynków i przesiewania materiałów sypkich. 

Sito najłatwiej jest opisać jako siatkę naciągniętą na specjalnie przygotowane obramowanie. Przy jego pomocy przesiejemy żwir, piasek, ziemię oraz inne materiały niezbędne na budowie. Sito bez problemu oddziela od siebie suche i wilgotne produkty, usuwając przy tym różnego rodzaju zanieczyszczenia i większe elementy. Tak przepuszczony przez sito materiał ma lepszą konsystencję, staje się równy i nie posiada zabrudzeń. Możemy go wówczas wykorzystać  w celu przygotowania zaprawy murarskiej. Sprzedawane w marketach budowlanych urządzenia są złożone z siatki marszczonej przemysłowo i stelaża. Siatka jest bardzo drobna, a jej stalowe otwory nie zapychają się nawet drobnymi ziarenkami, ponadto sito jest odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Można wyróżnić dwa rodzaje sit: pionowe oraz poziome. Każde z nich działa nieco inaczej, na sito poziome materiał do przesiania kładziemy za pomocą łopaty bezpośrednio na wprost. Niewielkie ziarenka spadną na dół, cała reszta zatrzyma się na górze sita. Jeśli chodzi o sito pionowe to zmienia się tu technika wrzucania, piasek lub inny materiał rzucamy na urządzenie pod kątem. Fragmenty, których chcemy się pozbyć opadną na kratkę, możemy je wówczas przewieźć na śmietnik za pomocą taczki.

Sito budowlane sprawdza się w wielu miejscach, a głównie tam, gdzie potrzebne jest oddzielenie dużych kamieni od reszty sypkiego materiału. Producenci w swojej ofercie mają sita o różnych rozmiarach oczek, dzięki temu możemy z nich korzystać nie tylko w budownictwie, ale także w rolnictwie. Sito budowlane ułatwi nam produkcję betonu, z łatwością oddzielimy żwir i piasek z niepotrzebnych zanieczyszczeń np. ziemi uprawnej, kawałków drewna i innych zabrudzeń. Piasek dobrej jakości jest też potrzebny przy zaprawach wszelkiego rodzaju, ale również przy położeniu tynków. Natomiast w gospodarstwie rolnym i ogrodnictwie sito wspomoże nasze działania w poprawianiu jakości gleby oraz przesiewaniu nasion.