Cegła klinkierowa właściwości.

Klinkier to materiał zapewniający ciekawy efekt wizualny elewacji niemal każdego budynku. Jego zastosowanie jest jednak dużo szersze, gdyż za pomocą cegieł klinkierowych wykonamy podłogi na tarasie lub obudujemy kominek. Materiał uzyskiwany jest z połączenia gliny i piasku, dzięki czemu charakteryzuje się dobrą odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Klinkier jest też często wykorzystywany jako materiał na chodniki i podjazdy garażowe, a w sprzedaży znajdziemy kilkadziesiąt wersji kolorystycznych. 

W zależności od rodzaju klinkier może różnić się wielkością i kształtem. Dostępny na rynku materiał możemy podzielić na dwa rodzaje o różnych właściwościach: cegłę maszynową i cegłę formowaną ręcznie. Cegła klinkierowa wykonywana maszynowo cechuje się równomierną strukturą i gładką lub delikatnie chropowatą powierzchnią. Jedną z właściwości jest specyficzny sposób wypełnienia wnętrza cegły. Wśród dostępnych tu barw znajdziemy popularne kolory takie jak burgund, czerwień i połączenie brązu z błękitem. Struktura cegły maszynowej sprawia, iż często jest ona wykorzystywana w formie elewacji biur i obiektów firmowych. Takie rodzaj cegieł sprawdza się także w nowoczesnej aranżacji ścian domów.

Cegła klinkierowa formowana ręcznie to materiał oparty na tradycjach przodków, czyli wypalania jej w tradycyjnym piecu. Taki klinkier jest droższy od poprzednika ze względu na charaktery produkcji, ale jednocześnie stanowi bardzo ciekawy i klasycznie wyglądający materiał. Właściwości tychże cegieł to przede wszystkim różna struktura powierzchni: chropowata lub gładka. Jeżeli chodzi o kolory tu tutaj poszczególne cegły mogą nieznacznie różnic się odcieniem, co tylko dodaje uroku całej konstrukcji. Głównym zastosowaniem cegły wykonywanej ręcznie są domy w klasycznym oraz nowoczesnym stylu. Materiał ten radzi sobie także jako element wykończeniowy kolumn. W sprzedaży znajdziemy także klinkier rozbiórkowy, który sprawdza się przede wszystkim do elewacji starszych obiektów lub też jako część wykończenia elewacji wykonanej z innych materiałów.