Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe, panele, drewno?

Ogrzewania podłogowe coraz częściej zyskuje uznanie mieszkańców domów jednorodzinnych. Za takim rozwiązaniem przemawia przed wszystkim wygoda jaką daje ono wszystkim mieszkańcom. Komfort mogą zauważyć szczególnie osoby posiadające dzieci, które lubią bawić się na podłodze. Wówczas niestraszne są im wielogodzinne zabawy na podłodze bez dywanu. Jednak wiele osób może nie wiedzieć jak istotny jest dobór odpowiedniej podłogi do montażu ogrzewania podłogowego. O tym w dalszej części artykułu.

Płytki, gres, ceramika

To pierwsza kategoria materiałów, które najlepiej sprawdzają się jako powierzchnia pod ogrzewanie podłogowe. Wynika to z faktu świetnego przewodnictwa cieplnego, ale też sporą bezwładnością cieplną. Płytki pozwalają też na dużo łatwiejsze ułożenie przewodów ogrzewania lub mat, który można bez problemu umieścić w warstwie kleju trzymającego płytki. Zyskujemy wówczas dużo krótszą drogę ciepła do naszych podłóg, szybko się one nagrzewają i cieszą ciepłem nasze stopy. Ponadto płytki ceramiczne mają jedną niepodważalną zaletę na tle innych podłóg, są odporne na działanie różnych temperatur i nie wpływają one na strukturę materiału. Taka posadzka w przypadku ogrzewania podłogowego sprawdzi się najlepiej i będzie nam służyć przez całe życie. Zobacz także: wyłaz dachowy do pomieszczeń ogrzewanych.

Drewniany parkiet, deski, panele

Takie podłogi występują najczęściej w salonie lub sypialni, gdyż w takich miejscach zależy nam na właściwościach wizualnych. Wnętrze staje się bardziej przytulne, komfortowe, ale podłoże nie jest idealne jeżeli chodzi o położenie ogrzewania podłogowego. Przewodnictwo cieplne materiałów takich jak drewnianych lub drewnopodobnych jest dużo niższe w porównaniu do płytek ceramicznych, ponadto nie znoszą one zbyt dobrze różnić temperatur. Aktualnie technologia poszła do przodu i w sprzedaży znajdziemy już modele paneli i parkietów z drewna, które zdecydowanie lepiej funkcjonują wraz z ogrzewaniem podłogowym. Zwykle wartym uwagi produktem są drewniane deski lub panele o grubości nie przekraczającej 1,5 cm. Umożliwia to lepsze przewodnictwo cieplne i szybsze ogrzanie całej powierzchni. Jeśli chodzi o wyłącznie drewniany parkiet to warto przyjrzeć się rodzajom odznaczającym się niskim współczynnikiem kurczliwości. Dobrą podłogę pod ogrzewanie podłogowe położymy np. z dębu. Natomiast w przypadku paneli najlepszym rozwiązaniem są elementy łączone za pomocą zatrzasków, a nie klejów. Różnice temperatur w przypadku klejenia mogą prowadzić do naprężeń i tym samym uszkodzeń podłogi.

Podłogi PCV, wykładziny

Tworzywa sztuczne to najgorszy możliwy wybór jeżeli chodzi o montaż ogrzewania podłogowego. Taki materiał bardzo dobrze izoluje i z trudem przepuszcza ciepło. Na rynku istnieją co prawda wykładziny PCV umożliwiające montaż ogrzewania, ale w porównaniu do poprzednich rozwiązań sztuczne podłogi wypadają dużo gorzej we wszystkich kategoriach.