Wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie na etapie wyboru systemu docieplenia w domu. Szary styropian to doskonałe ocieplenie i jest on niewątpliwie lepszym wyborem od styropianu białego. Izolacyjność termiczna styropianu, podobnie jak w przypadku innych materiałów określana jest wartością lambda – λ. Im jest ona niższa, tym lepsze właściwości ociepleniowe materiału.
Porównanie materiałów
Tradycyjne materiały termoizolacyjne zwykle posiadają lambdę w granicach 0,044-0,035 W/(m.K). Dla styropianu grafitowego jest to już zaledwie 0,030-0,033 W/(m.K). Materiał ten jest więc zalecany w przypadku budynków energooszczędnych, gdzie chcemy zachować optymalny współczynnik przenikania ciepła. W przypadku styropianu o niskiej lambdzie wystarczy cieńsza warstwa ocieplenia, kiedy materiały o wyższej lambdzie wymagają zastosowania materiału o grubszej warstwie. Dostępny w marketach i hurtowniach budowlanych styropian grafitowy wykorzystuje się z powodzeniem do ocieplenia ścian zewnętrznych domu. Takich zastosowań jest jednak znacznie więcej, ponieważ przy jego użyciu wykonany izolację podłóg, płaskiego dachu, czy tarasu. Styropian grafitowy znajduje również zastosowanie w przypadku obiektów nieogrzewanych tj. piwnice, płyty fundamentowe. Styropian z dodatkową warstwą ochronną pozwala na wykorzystanie go także w miejscach, gdzie panuje wilgoć. O ile styropian grafitowy jest mniej trwały o droższego konkurenta (polistyrenu ekstrudowanego), tak jego parametry cieplne nie ustępują mu zbytnio.
Wady styropianu grafitowego
Problematyczna dla części osób może być reakcja materiału na działanie palącego słońca. Odniesieniem może być tu pianka poliuretanowa, która nie zmienia swoich właściwości bez względu na temperaturę. Tutaj musimy liczyć się z możliwością przegrzewania się płyt, co z czasem doprowadzi do deformacji i nadtopienia warstwy izolacji. Takie zachowanie ma miejsce jedynie przy skrajnie wysokiej temperaturze oraz przy silnym nasłonecznieniu jednej ze stron budynku. Topienie się powierzchni styropianu grafitowego jest możliwe dopiero po osiągnięciu temperatury powyżej 80 stopni Celsjusza. W teorii wydaje się to dużo, jednak w praktyce takie warunki są często spotykane latem, kiedy ciemna powierzchnia stopniowo się nagrzewa. Co więcej, wystarczy kilka minut ekspozycji na tak wysoką temperaturę, aby doszło do pierwszych nadtopień.
Montaż materiału ociepleniowego
Podczas wykonywania prac konieczne jest zapewnienie optymalnej temperatury, a dokładniej zapobieganie nagrzewaniu styropianu grafitowego. W tym celu zwykle stosowane są specjalne siatki przymocowane do rusztowań tak, aby jak najmniej promieni słonecznych docierało do powierzchni materiału. Jeśli zaś jest to budynek jednorodzinny to tutaj zwykle nie stosuje się rusztowań, co wymaga zawieszenia siatek ochronnych w innym miejscu. Można to zrobić na specjalnie przygotowanej konstrukcji lub też na wysuniętych okapach dachu. Mając możliwość wyboru dni pracy, najlepiej jest skorzystać z okienka pogodowego, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest wysoka i panuje zachmurzenie. Bagatelizowanie właściwego zabezpieczenia może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń. W skrajnych przypadkach dochodzi do silnego odkształcenia i topienia warstwy, co wymaga wymiany całego ocieplenia budynku. Polecamy inny artykuł: izolacje pianką.