Klej do styropianu i siatki, czyli montujemy system dociepleń.

Myśląc nad kompletnym systemem dociepleń rozważamy kilka istotnych czynników takich jak jakość materiałów, ich cena, wybór odpowiedniego fachowca i sposób prowadzenia prac. Jednym z bardzo ważnych elementów całej instalacji jest wybór kleju, który będzie przez lata trzymał całą konstrukcję. Możemy więc zauważyć, że klej stanowi o sile i jakości naszego systemu dociepleń. 

Zanim omówimy rodzaje klejów, warto zatrzymać się na dłużej i wziąć pod uwagę materiał jaki posłuży nam do ocieplenia budynku. Popularne metody ocieplenia to wykorzystanie styropianu lub wełny mineralnej. Każde z rozwiązań będzie miało swoje zalety, ale i wady. Zaletą styropianu będzie na przykład niższa cena, łatwy montaż i waga materiału. Natomiast przy pomocy wełny mineralnej uzyskamy lepszą wytrzymałość na działanie ognia, lepszą paroprzepuszcalność i mniejsze przenoszenie przez materiał dźwięków, a co za tym idzie cichszy dom lub budynek. Przechodząc do meritum, w sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje klejów do systemów dociepleń. Jeden rodzaj służy do zatapiania siatki, natomiast drugi do przyklejania płyt. Warto też czasem zastanowić się, czy nasz budynek nie będzie potrzebował gładzi ognioodpornej chroniącej całą konstrukcję.

Za pomocą kleju połączymy ze sobą wiele różnych materiałów od płyt gipsowo-kartonowych, styropianu, aż do  łączeń cegieł, betonu, pustaków. Sprawdzi się on także jeśli chodzi o klejenie tynków. Kleje do zatapiania siatki posłużą jako produkt pozwalający na utworzenie zbrojenia i zamocowania płyt do wybranej powierzchni. Producenci oferują wiele różnych rozwiązań, ich dokładny opis odnajdziemy na etykietach danego kleju.

Warto więc wybrać się do sklepu i zwrócić uwagę na jakość, która naprawdę ma znaczenie. Wszelkiego rodzaju najtańsze kleje powinniśmy odrzucić, gdyż od jakości wybranego produktu i sprawdzonej marki będzie zależała później jakość ocieplenia i unikniemy niepotrzebnych strat ciepła, a co za tym idzie kolejnych kosztów na zakup paliwa do naszego pieca.