Wiele osób decyduje się odrolnienie działki, gdyż zakup takiej powierzchni jest zwyczajnie tańszy i to nawet kilkukrotnie. Co ciekawe grunty rolne znajdują nie tylko na terenach wiejskich, ale też w miastach. Jak to zwykle bywa odrolnienie ma swoją cenę, którą jest przede wszystkim czas poświęcony na wypełnienie poszczególnych procedur z tym związanych. Zalet takiego rozwiązania jest jednak sporo, w tym artykule przyjrzymy kosztom i niezbędnym wymaganiom jakie trzeba spełnić.
Zanim do tego dojdzie trzeba jednak cierpliwości i spełnienia wielu warunków. Nie zawsze też odrolnienie działki będzie możliwe. Warto jednak spróbować, ponieważ korzyści płynące z przekształcenia są naprawdę spore. Aby dowiedzieć się, czy nasza działka może być odrolniona trzeba najpierw zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zapis mówi o przeznaczeniu terenu pod cele rolnicze to wówczas możemy złożyć wniosek o jego wyłączenie z produkcji rolnej. Taki dokument składa się w lokalnym urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Decyzja urzędników będzie zależna od kilku czynników. Pierwszym jest wielkość działki i rodzaj gleby występującej na danym terenie, w przypadku działki o wielości mniejszej niż 0,5 ha urząd może podjąć decyzję o odrolnieniu z automatu. Jeśli chodzi o gleby niższych klas np. IV, V i VI, problemu z odrolnieniem nie będzie. W przypadku gleby o dobrej jakości o odrolnienie może wystąpić gmina, która złoży wniosek do Ministerstwa Rolnictwa. Wówczas czeka nas dużo dłuższy okres na odrolnienie, może on sięgać wielu miesięcy i nie mamy żadnej pewności na to, że teren zostanie przekształcony na działkę budowlaną. Jeśli jednak znaleźliśmy się w bardziej komfortowej sytuacji i spełniamy warunki dotyczące wymiarów działki i jakości gleby to także musimy liczyć się na pewien czas oczekiwania. Wynika to z konieczności zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebna jest wówczas zgoda rady miasta lub urzędu gminy.
Koszty
Jeśli chodzi o gleby pochodzenia organicznego o klasach III, IV, V oraz VI musimy liczyć się z opłatami. Wszystkie kwoty znajdziemy w tabeli o ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W przypadku niedużych działek nieprzekraczających wielkości pół hektara i przeznaczonych pod budowę domu jednorodzinnego, będziemy zwolnieni z wszelkich opłat. Reasumując, oszczędności uzyskane w wyniku zakupu i przekształcenia działki z rolnej na budowlaną będą na tyle duże, że pokrycie ewentualnych opłat nie obciąży zupełnie naszego portfela. Jedyne w co musimy się uzbroić to cierpliwość na podjęcie decyzji przez urzędników.