Prawidłowo wykonana elewacja to podstawa, gdyż powierzchnia ta stanowi nie tylko ozdobę, ale przede wszystkim warstwę ochronną naszego domu. Niestety elewacja jest narażona na działanie różnych warunków atmosferycznych, co może przyczyniać się do stopniowego niszczenia budynku. Jedną z przyczyn pękania może być też niefachowe wykonanie elewacji, co później skutkuje pęknięciami na całej szerokości domu.
Jakie są skutki pękających ścian zewnętrznych?
Wszelkie głębsze szczeliny będą powodowały straty ciepła, czyli gorszą izolację termiczną w budynku. Ponadto taka nieszczelność może powodować dostawanie się wody pod powierzchnię, w skrajnych przypadkach taka ciągła obecność wilgoci przyczyni się do konieczności wykonania zupełnie nowej elewacji. Pierwsze co należałoby zrobić zauważywszy spękania w strukturze ścian zewnętrznych to wykrycie przyczyny powstawania pęknięć. Przykładem mogą być miejsca takie narożniki w otworach drzwiowych lub okiennych, pęknięcia w tych miejscach świadczą zwykle o pośpiechu przy wykonywaniu prac budowlanych. Nie musimy się tym jednak zbyt mocno martwić, gdyż pękające ściany są wynikiem pracującego jeszcze budynku, na którym zbyt szybko wykonano izolację. Takie nieszczelności możemy załatać we własnym zakresie.
Miejsca pęknięć
Jeżeli zaobserwowaliśmy pęknięcia elewacji w górnej części ścian to możemy być pewni, iż są one wynikiem nieszczelności na stropodachu. To miejsce newralgiczne, które jest czułe na złe ocieplenie budynku w tym miejscu. Pęknięcia powstają tu w wyniku napierania stropodachu na ściany, co skutkuje ich pękaniem. Ten problem też da się rozwiązać, oprócz wypełnienia szczelin konieczne będzie też odpowiednie ocieplenie tej części dachu. Pęknięcia w innych miejscach takich jak łączenia różnych materiałów z naszą elewacją mogą być wywołane przez różną reakcję poszczególnych elementów. Każdy materiał reaguje w inny sposób na zmieniającą się za oknem pogodę i jest narażony na naprężenia o różnym nasileniu, a to może powodować pęknięcia. Wówczas rozwiązaniem będzie wzmocnienie miejsc łączeń za pomocą dodatkowej warstwy siatki lub przez wykonanie szczeliny dylatacyjnej. W jednym z naszych wpisów poruszyliśmy temat zapraw tynkarskich, warto poczytać.
Częstym miejscem występowania pęknięć są balustrady, niewielkie zadaszenia i inne elementy przymocowane do elewacji. Wówczas konieczne jest przebicie stalowej kotwy przez elewację w celu montażu. Może być to przyczyną rozpierania wierzchniej warstwy, co skutkuje pęknięciami. Jeżeli chodzi o pęknięcia ścian zewnętrznych to ich przyczyną mogą być także czynniki zupełnie niezwiązane z naszą ingerencją w strukturę budynku. Wśród nich znajdziemy m.in. bliskie położenie domu w okolicach dużego ruchu (tiry oraz pociągi), ale także budowę w pobliżu nowego domu. Wszystkie te podziemne ruchy mogą się przyczyniać do powstawania pęknięć.
Czy uszkodzenia można naprawić?
Jak najbardziej tak, jeżeli oczywiście pęknięcia nie wnikają w głąb murów na całej głębokości tynków. Takie powierzchowne nieszczelności wystarczy oczyścić i można przystąpić do szpachlowania. Jedyne o czym musimy pamiętać to dobór zaprawy o zbliżonej ziarnistości użytej w naszej starej elewacji. Jeśli jednak pęknięcia ścian zewnętrznych są nieco głębsze to wówczas będzie potrzebne dokładne oczyszczenie, zagruntowanie lub nawet poszerzenie w celu dobrego wypełnienia materiałem.