Pomysł na okno w pokoju dziecka.

Pokój dziecka to miejsce, w którym nasza pociecha nie tylko śpi, ale też uczy się i bawi. Szukając pomysłu na wystrój takiego pomieszczenia często zwracamy uwagę na jego wygląd, a nie na bezpieczeństwo. Warto więc zadbać najpierw o odpowiednie zabezpieczenie, które uchroni naszego malucha przed wypadkiem. W mediach można usłyszeć o przypadku dzieci, które w czasie zabawy na parapecie otworzyły okno i przez nie wypadły. W takich sytuacjach widzimy konieczność zadbania o ten element naszego domu. Jak to zrobić? 

Myśląc nad oknem do pokoju dziecka warto zastanowić się nad jego dodatkowym wyposażeniem. Istnieją na rynku rozwiązania, które umożliwiają zamykanie klamki na kluczyk. Wówczas nie ma problemu z samodzielnym otwieraniem okna przez dziecko bez naszej wiedzy. Warte uwagi są też mechanizmy okienne, które mimo posiadanego wejścia na kluczyk umożliwiają uchylenie okna, ale nie pozwalają na jego pełne otwarcie. Dobrym pomysłem jest wybór wzmocnionych okien składających się z dwóch tafli szkła oraz folii PVB. Wówczas nawet jeżeli nasze dziecko uderzy czymś ciężkim w okno, nie będzie problemu w postaci roztrzaskanej szyby. Ewentualne pęknięcie zostanie zatrzymane przez folię, dzięki czemu małe kawałeczki szkła nie zagrożą dziecku. Często wybieranym rozwiązaniem są okna posiadające specjalne nawiewniki. Umożliwia to przewietrzenie pokoju bez konieczności ciągłego otwierania okna. Dużym plusem nawiewników jest stałe przepuszczanie niewielkich ilości powietrza bez wyziębiania pomieszczenia. Jest to szczególnie przydatne w czasie chłodniejszych dni. Możemy wówczas pomyśleć nad zdjęciem klamki w oknie, dzięki czemu dziecko nie będzie mogło samo otworzyć okna.

Przy aranżacji okna w pokoju naszej pociechy często decydujemy się na zawieszenie ozdobnych zasłon z korali lub żaluzji. Wówczas możemy mieć poważny problem, ciekawski maluch z czasem może próbować ich własnoręcznej obsługi, co może grozić skaleczeniem się lub otarciami. Warto wybierać rolety działające cicho, których konstrukcja nie posiada elementów niebezpiecznych. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o firanki i zasłony, które mogą być przyczyną zaplątania się dziecka lub zerwania, co może skutkować zrzuceniem karnisza i niebezpieczeństwem dla naszego dziecka. Ostatnią kwestią przy urządzaniu przestrzeni wokół okna dziecka są wszelkiego rodzaju elementy i ozdobniki umożliwiające wspinanie się i wchodzenie na parapet. Elementy szklane w postaci ozdób mogą spaść z parapetu i się zbić, z kolei pufa lub szafla może posłużyć maluchowi do wdrapania się na parapet. Warto więc zadbać o likwidację niebezpiecznych ozdób i usunięcie mebli z okolic otworu okiennego.