Zbliżający się okres jesienno-zimowy to dobry moment, aby przybliżyć proces prowadzenia prac budowlanych w niskich temperaturach. Jeżeli inwestor decyduje się na zakończenie działań w tym właśnie okresie to musi liczyć się z potrzebą wykorzystania środków przygotowanych do pracy w trudnych, mroźnych warunkach. W sprzedaży znajdziemy środki takie jak pianki montażowe, zaprawy murarskie oraz środki zwiększające korzystne właściwości materiałów.
Produkty do pracy w mroźne dni
Wiele produktów dostępnych na rynku ma swoje wersje przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Co oznacza termin „niskie temperatury”? Otóż jest to zakres słupka rtęci od 0 stopni Celsjusza do nawet -10 stopni Celsjusza. Część środków wpływa na korzystne właściwości w trakcie prowadzonych prac np. szybsze odparowywanie wody, wiązanie, czy lepsza plastyczność. Warto pamiętać, że producenci oznaczają swoje produkty pod kątem warunków, w których możliwa jest praca. Może się więc okazać, że różne środki będą możliwe do zastosowania w innym zakresie temperatur. Trzeba dokładnie sprawdzić jeszcze przed zakupem, czy cały pakiet produktów spełnia kryteria, których oczekujemy. Wyznacznikiem powinna być dla nas karta techniczna wybranych środków, gdzie znajdziemy sposób przygotowania, temperaturę użytkową oraz możliwy spadek temperatury, który nie zaszkodzi np. wykonanej zaprawie murarskiej. Zauważalna będzie także wyższa cena, niestety za preparaty przeznaczone do pracy w okresie przymrozków będą zwyczajnie droższe.
Problematyczne murowanie w niskich temperaturach
Spadający słupek rtęci może być problematyczny jeżeli chodzi o wykonywanie prac budowlanych z użyciem mieszanki betonu lub zaprawy murarskiej. O ile sam produkt przeznaczony do pracy będzie spełniał swoje właściwości, tak już posiadane przez nas materiały budowlane niekoniecznie. Jeżeli części muru są mokre lub oblodzone, co występuje często na placach budowy, będziemy mieli poważne kłopoty z właściwym połączeniem elementów z zaprawą. Da się jednak tego uniknąć, wystarczy tylko przetransportować posiadane pustaki, bloczki, czy cegły pod zadaszenie. Materiały należy pozostawić w ogrzewanym pomieszczeniu przynajmniej przez dobę. Większość zapraw „wzmocnionych” chemią budowlaną pozwala na wykorzystanie ich jako produkty cienkowarstwowe. Proces przygotowania polega tu na mieszaniu zaprawy w betoniarce i zastosowaniu preparatu zwiększającego odporność na pracę z materiałem w mroźne dni.
Murowanie na sucho zimą
Jednym z dzieł współczenej technologii budowlanej jest system murowania na sucho. Polega to na łączeniu ceramicznych pustaków szlifowanych przy użyciu zaprawy na bazie piany. Tego typu prace są możliwe przy temperaturach do maksymalnie -5 stopni Celsjusza. Przy wykonywaniu muru używa się piany aplikowanej na wierzchu pustaka, następnie wyżej układa się następną warstwę. Tego typu rozwiązanie trzeba jednak uwzględnić w projekcie i nie możemy pozwolić sobie na jego wykorzystanie dla dowolnie wybranego materiału. Bez względu na wybraną metodę należy pamiętać, iż wiązanie betonu w trakcie przymrozków trwa znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku optymalnych temperatur.