Systemy alarmowe sygnalizacji włamania i napadu w domu i firmie (SSWiN).

Systemy ochrony antywłamaniowej nie należą do urządzeń tanich, jednak często to one pozwalają uchronić dobytek przed kradzieżą. Znajdujące się wewnątrz budynków maszyny to często wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc chronić pomieszczenia przed dostępem intruzów. Systemy sygnalizacji włamania i napadu to nic innego jak instalacja złożona z urządzeń alarmowych, czujników, przewodów lub instalacji bezprzewodowej. Przy ich użyciu możemy pokryć cały budynek lub jedynie część pomieszczeń. System ten po wykryciu zagrożenia uruchomi alarm, wyśle obraz z kamer monitoringu do firmy ochroniarskiej, a nawet wyśle wiadomość wprost na ekran naszego smartfona. 

Możemy wyróżni następujące elementy systemów sygnalizacji włamania i napadu:

1. Sygnalizator (dźwiękowy, świetlny)

2. Centralę sterującą

3. Czujniki reagujące na przekroczenie progu domu, wyważenie okna, drzwi, znalezienie się w zasięgu kamery

4. Inne urządzenia służące do wysyłania komunikatów wprost na ekran komputera lub telefonu

Najnowsze rozwiązania antywłamaniowe w domu i firmie

Aktualnym trendem stosowanym w wielu budynkach użytkowych są bezprzewodowe systemy sygnalizacji włamania i napadu. Popularność tychże rozwiązań wynika bezpośrednio z wygody użytkowania. Inwestorzy stosują takie rozwiązania zarówno w świeżo wykończonych domach, jak i już istniejących firmach. Wszystko to za sprawą łatwego montażu, który nie wymaga kucia ścian i rozprowadzania przewodów w budynku. Instalacja tego typu działa nawet wtedy, gdy w budynku zabraknie prądu. W obu wersjach (przewodowej i bezprzewodowej) stosowane są baterie zasilające centralę. Dzięki temu w razie braku dostawy prądu, budynek jest w pełni chroniony. Nowoczesne systemy alarmowe są wyposażone w rozwiązania, które samoczynnie sprawdzają poprawne działanie systemu. Centrala komunikuje się z czujnikami na bieżąco, mamy więc pewność, że alarm w razie potrzeby się uruchomi. Wybierając SSWiN dla domu lub firmy warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie sygnału dla komunikacji bezprzewodowej. Przestępcy są przygotowani na złamanie systemu, dlatego też warto zadbać o takie urządzenie.

Im więcej czujników, tym lepiej?

Praktyka pokazuje, że większa ilość zabezpieczeń skutecznie odstrasza intruzów, a już na pewno wydłuża czas potrzebny na dostanie się do budynku. To sprawia, że jako właściciele mamy więcej czasu na reakcję. Poinformowana wcześniej firma ochroniarska może więc dojechać o kilka minut wcześniej, co ma ogromne znacznie i może pozwolić na schwytanie sprawców na gorącym uczynku. Podstawowymi czujnikami składającymi się na system alarmowy są czujniki zbicia, otwarcia okna lub drzwi, czujniki ruchu, a także monitoring. Niekiedy pojedyncza, ukryta kamera w najważniejszym punkcie budynku może wysłać do nas sygnał, iż ktoś niepożądany dostał się na posesję. Nowoczesne centrale wyposażona się w karty pamięci, dyski twarde do zapisywania obrazu wideo oraz moduły GSM, które pozwalają na wysłanie wiadomości o włamaniu, powiadomienie firmy ochroniarskiej, czy zdalną obsługę systemu.

Inne elementy systemów sygnalizacji włamania i napadu

Rozwiązań w systemach SSWiN jest tak wiele, jak pomysłów włamywaczy. Na rynku znajdziemy urządzenia posiadające dualne czujniki z funkcją antymaskingu. Rozwiązanie to działa przy użyciu czujki podczerwienie (PIR) oraz czujki mikrofalowej (MW). Taki zabieg poprawia skuteczność wykrywania zagrożeń, a także pozwala dostosować system do wykrywania wyłącznie ludzi. To doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy czworonogów, których obecność wokół budynku wywoływała fałszywy alarm. Na rynku znajdziemy też systemy wykrywające inne fałszywe alarmy jak wysoka temperatura, czy poruszanie się zasłon przy rozszczelnionym oknie. Wśród zabezpieczeń możemy wymienić także dualnej czujki zbicia szyby, które reagują zarówno na dźwięk tłuczonego szkła, a także na mechaniczne poruszenie skrzydła. W sprzedaży znajdziemy też czujki takie jak kontaktrony, które działają na zasadzie pola elektromagnetycznego. Umieszcza się je między drzwiami, a futryną oraz w pobliżu okien. W chwili zerwania połączenia np. otwarcie drzwi lub okna, alarm zostanie uruchomiony. Hitem rodem z filmów science fiction są inteligentne zamki elektroniczne, które możemy otworzyć jedynie przy użyciu urządzenia wyposażonego w funkcję NFC lub przy użyciu specjalnej karty z czipem RFID. Takie rozwiązania są już szeroko stosowane w dużych korporacjach, bankach, szpitalach i instytucjach użyteczności publicznej. Czytaj więcej o ofercie dla domu i firmy: http://detektor.com.pl/oferta/