Wykorzystanie tynków gipsowych to aktualnie standard usprawniający prowadzenie prac budowlanych. Wynika to z szybkiego efektu finalnego wewnątrz pomieszczeń w postaci białej, równej powierzchni na ścianach. Taka powłoka jest to zaschnięciu gotowa do malowania, odznacza się jednak słabą odpornością na uszkodzenia. Tynk tradycyjny z kolei jest dużo bardziej wytrzymały, jednak po jego nałożeniu otrzymamy chropowatą strukturę i potrzebne będzie dodatkowe wygładzenie powierzchni. Efekt końcowy nie będzie jednak identyczny dla obu wariantów. W tym artykule przybliżymy najważniejsze właściwości tych dwóch powłok.
Tynk cementowo – wapienny
Tynki tradycyjne swoją chropowatą strukturę zawdzięczają połączenie wody, piasku, cementu i wapna. Powierzchnia nawet po bardzo precyzyjnym wygładzeniu i tak będzie szorstka. Powłokę można położyć na dowolnym podłożu mineralnym, trzeba jedynie pamiętać, iż nie blokuje przenikania pary wodnej przez mury. Przeciętna grubość powłoki wynosi tu w granicach od pół centymetra do 3-4 centymetrów. Dostępne w sklepach tynki możemy nakładać ręcznie lub maszynowo, znajdziemy też specjalne składniki dodające różnego rodzaju właściwości dla powłok. Przykładem są tu wszelkiego rodzaju dodatki w postaci utrwalaczy zwiększających przyczepność, zmieniających tempo wiązania (spowolnienie, przyspieszenie), dodatek zmieniający jakość urabialności i bloker wilgoci. Tradycyjne tynki łączy się często z białym cementem, pozwala to uzyskać lepszą wydajność farby położonej na tak przygotowane ściany.
Tynki tradycyjne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie możliwe są uszkodzenia mechaniczne. Są to więc przede wszystkich garaże, korytarze, klatki schodowe oraz łazienki, gdzie z kolei występuje wilgoć. Powłoka ta radzi sobie doskonale z równaniem dużych krzywizn, które występują często w budynkach leciwych. Jeżeli chodzi o nanoszenie to wykonuje się je w jednej lub dwóch warstwach.
Tynk gipsowy
Ten rodzaj jest polecany ze względu na swoje właściwości ekologiczne. Wszystko to za sprawą mikroklimatu dostosowanego do organizmu człowieka, tynk jest powłoką pochłaniającą zbyt duże ilości wilgoci. Powłoka najpierw pochłania wilgoć, następnie „paruje” przy dużym wysuszeniu powietrza w pomieszczeniach. Tynk gipsowy posiada też lepsze właściwości cieplne, wskaźnik przewodzenia cieplnego waha się tu w granicach maksymalnie 0,28 W/( m·K), współczynnik wersji cementowo – wapiennej sięga nawet 0,45 W/( m·K). Główną zaletą dla wielu inwestorów jest jakość uzyskanej powierzchni przy użyciu tynków gipsowych, ściany są równe i gładkie. Całość można pokryć farbą lub tapetą. W przypadku farby o jasnym kolorze niższe będzie jej zużycie ze względu na jasną barwę tynku gipsowego.
Żeby jednak nie było tak kolorowo, trzeba wspomnieć o wadach takiego rozwiązania. Tynki są co prawda idealnie gładkie, jednak mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Ciągły napór wilgoci może negatywnie wpływać na powłokę. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z bardzo wysokim zawilgoceniem, zmniejszającym zdecydowanie wytrzymałość powłoki. Tynk gipsowy może być także przyczyną rdzewienia elementów stykających się na stałe ze ścianą. Mowa tu o wszelkiego rodzaju elementach stalowych. Jeżeli chodzi o skład to tynki gipsowe podobnie jak poprzednik mogą posiadać dodatkowe składniki w niewielkich ilościach. Stosuje się tu wapno zapewniające lepsze właściwości tynku przy jego aplikowaniu na ściany. Niezbędnym składnikiem jest piasek kwarcowy, który usprawnia proces nanoszenia i mieszania zaprawy. W sprzedaży znajdziemy także mieszanki o innych właściwościach np. tynki bardziej plastyczne o różnym czasie wiązania. Nakładaniem tynków zajmują się firmy oferujące usługi budowlane w Ostrołęce.
Wybierając ten rodzaj tynku zadajemy sobie często pytanie, gdzie sprawdzi się najlepiej? Otóż w zasadzie nie występują tu żadnego rodzaju ograniczenia. Musimy jedynie uważać na miejsca występowania bardzo dużej wilgoci, gdyż jak już wspomnieliśmy poziom przekraczający 70 – 80% wilgotności powietrza może skutkować problemami z powłoką. Jest to jednak rzadkość, ponieważ taki poziom musiałby utrzymywać się przez dłuższy czas. Zrezygnujmy z tynków gipsowych w miejscach takich jak garaże, warsztaty, często uczęszczane ciągi komunikacyjne. Wszędzie tam łatwo jest o uszkodzenia mechaniczne, które mogą uszkodzić powierzchnię ścian i zdecydowanie pogorszyć walory estetyczne. Wszędzie tam lepszym wyborem będzie tynk tradycyjny, natomiast miejsca reprezentacyjne warto wykończyć tynkiem gipsowym.