Zakup używanej posiadłości może często prowadzić do napotkania problemów w trakcie remontu. Jednym z nich jest konieczność wyburzenia jednej ze ścian, która zaburza wizję aranżacji dla wybranego miejsca. Pierwszym co musimy sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek prac jest kontrola konstrukcji, a dokładniej znalezienie ściany nośnej budynku. Musimy wykluczyć możliwość, iż ściana do wyburzenia jest elementem podtrzymującym pozostałe elementy budynku.
Należy także uwzględnić możliwość znajdowania się w murach instalacji wodnych, elektrycznych lub grzewczych. Wówczas cały proces rozbiórki może się opóźnić i będziemy musieli podjąć kroki w celu przeniesienia całej instalacji w inne miejsce. Zajmiemy się wyburzaniem ściany działowej, która nie wymaga przygotowania projektu oraz zgłaszania takich działań do urzędu. Zanim rozpoczniemy działania budowlane, należy dokładnie zabezpieczyć strop w miejscu niedaleko powstałego otworu. Możemy to zrobić przy użyciu stempli. Następnie rozpoczynamy demontaż, który różni się wykorzystanymi narzędziami w zależności od materiału, z którego wykonana jest ściana. Jeżeli jest to ściana działowa o niewielkiej grubości to wystarczy skorzystać z dużego młota, którego uderzenia rozpoczynamy od góry i schodzimy niżej. W przypadku ściany murowanej, ceglanej zaczynamy wykuwanie spod stropu pojedynczych cegieł. Dzięki temu możliwe będzie zdemontowanie całego muru niczym układanki. Jest to najmniej inwazyjny sposób na pozbycie się niechcianej konstrukcji, jednak wymaga trochę cierpliwości. Błędne jest tu rozpoczynanie rozbiórki od środka, co może prowadzić do przewrócenia się całej ściany lub niekontrolowanego naprężenia stropu. To ostatecznie mogłoby zakończyć się jego uszkodzeniem.
Bardzo łatwe w obróbce są ściany z betonu komórkowego, które można wygodnie ciąć piłką do drewna. Po pozbyciu się ściany, wystarczy tylko skuć pozostałości i zająć się obróbką bruzd przy użyciu zaprawy tynkarskiej. Wśród przydatnych w trakcie wyburzania narzędzi znajdziemy m.in. duży młot wyburzeniowy, duży młotek, łom, ale też elementy ochronne w postaci okularów oraz rękawic. Myśląc o postawieniu nowej ściany należy dokładnie nakreślić jej zarys na podłodze, suficie oraz ścianach bocznych. Najprostszym sposobem budowy nowej ściany jest wykorzystanie płyt kartonowo–gipsowych. Profile ściany zawsze wybieramy pod kątem grubości ściany. Montażu skrajnych profili dokonujemy co 0,5 metra, a płyty po przycięciu na wymiar mocujemy z jednej strony, następnie tworzymy instalacje i wełniane wypełnienie. Poszycie znajdzie się z drugiej strony i gotowe. Ściana jest gotowa do przyjęcia farby lub tapety.