Fundamenty wokół domu to podstawowy elementy, który zabezpieczy nasze ogrodzenie i zapewni jego stabilność przez wiele lat. Oprócz kwestii wizualnych taka podmurówka oferuje szereg praktycznych rozwiązań sprawdzających się na co dzień, w tym ochronę fundamentów przed wilgocią, czy zwierzętami podkopującymi się pod ogrodzeniem. Od czego będzie zależała głębokość fundamentów pod podmurówkę?
Tutaj w zasadzie głównym czynnikiem doboru w tym zakresie jest miejsce położenia naszego domu. Każdy region może wymagać nieco innych rozwiązań. Wynika to z prostej przyczyny, mianowicie różnych średnich temperatur i wartości przemarzania gleby w zależności od strony świata. Inaczej będziemy murować na zachodzie, centrum, a inaczej na południowym wschodzie, czy północy. Wówczas konieczne będzie uwzględnienie głębokości występującej w czterech przyjętych rodzajach: 0,8 m, 1 m, 1,2 m oraz 1,4 m. W przypadku niedostosowania się do tych zaleceń będziemy narażenie na podnoszenie się zamarzających połaci ziemi, co wywoła stopniowe niszczenie całego fundamentu. Znając głębokość musimy pamiętać o innej czynności zwanej deskowaniem. Ważne jest dokładne wykonanie szalunków dla wierzchniej części fundamentów, nieco niżej układamy folię. Dno szalunków należy wypełnić gruzem, nieocenione może okazać się wykonanie zbrojenia dla bardzo ciężkich konstrukcji ogrodzeniowych.
Jeszcze przed przystąpieniem do prac trzeba wziąć pod uwagę konieczność rozplanowania szczelin dylatacyjnych w miejscach wrażliwych na działanie wody: brama, furtka. Wynika to przede wszystkim z różnic temperaturze w poszczególnych miejscach, innej wilgotności, czy poziomu nasłonecznienia. Ponadto nie wiemy, czy na całej powierzchni gleba jest jednakowo twarda i czy nasz fundament z czasem lekko nie osiądzie. Później możemy przystąpić do instalacji izolacji poziomej, tutaj wybór materiału zależy już od nas samych. Instalując słupki w podmurówce należy zamontować je poniżej poziomu zamarzania. Jeszcze zanim zalejemy konstrukcje betonem trzeba pamiętać o zastosowaniu podkładu antykorozyjnego oraz oddzieleniu dylatacją. Po zakończeniu podmurówki konieczne będzie polewanie wysychającego betonu wodą, dzięki czemu beton nam nie popęka.