Nie istnieją wieczne okna, szczególnie jeżeli mówimy o modelach wykonanych z drewna. Okna tego typu ulegają powolnemu niszczeniu wraz z wiekiem, a powiększające się nieszczelności mogą być najważniejszym argumentem do podjęcia przez właściciela budynku decyzji o wymianie okien. Sytuacji, kiedy można lub trzeba wymienić okna nie brakuje. Planujesz generalny remont w domu, a może chcesz zadbać o lepszą izolację w całym budynku? Montaż nowych okien sprawdzi się w obu sytuacjach.
Nowoczesność w parze z oszczędnością
Rosnące wymagania dotyczące termiki w budynkach sprawiają, że producenci okien zwracają uwagę na parametry związane ze szczelnością konstrukcji. Przez ostatnie lata technologie związane z oknami, drzwiami, czy bramami garażowych poszły naprzód. Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych modeli okien energooszczędnych, jak i w pełni pasywnych. Nie jest to wyłącznie kwestia rozwoju samego w sobie, ponieważ montaż nowych okien niesie za sobą realne oszczędności. Szczelne profile okienne to gwarancja, że rachunki za energię cieplną będą niższe. Wymiana okien może być koniecznością także w przypadku domów, których właściciele obawiają się o włamanie. Dom położony na uboczu warto wyposażyć w okna wyposażone w szyby antywłamaniowe. Takie wersje są kilkukrotnie wytrzymalsze na uderzenia od tradycyjnych. Zalety obecnie produkowanych okien docenią także właściciele domów lub mieszkań, którzy przeprowadzili się budynku usytuowanego blisko głównej drogi krajowej. Dokuczliwy hałas powodujący ból głowy i zmęczenie można w prosty sposób wyeliminować, wystarczy wybrać okna dźwiękoszczelne.
Jak przygotować się do wymiany okien i kiedy to zrobić?
Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać jest dokładny pomiar otworów okiennych. Nie zalecamy wykonywać pomiarów we własnym zakresie. Może okazać się, że źle wymierzyliśmy i napotkamy na poważne problemy przy montażu. Na szczęście firmy oferujące montaż okien oferują wykonanie bezpłatnych pomiarów, warto więc powierzyć to zadanie fachowcom. Specjalista obecny na miejscu stwierdzi także stan naszej stolarki okiennej, a dokładniej możliwość montażu. Pomiar we własnym zakresie może skończyć się zakupem zbyt małych lub zbyt dużych okien. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż ciasne przestrzenie dla zbyt dużych okien mogą generować naprężenia. Okna mogą z czasem odkształcać się poprzez działanie czynników atmosferycznych. Natomiast zbyt małe okna będą wymagały większej pracy przy odpowiednim uszczelnieniu.
Jeżeli chodzi o termin montażu to dobrze jest wykonywać prace w optymalnych warunkach. Nie chodzi tu o brak opadów deszczu, śnieg, czy wiatr, a raczej o zachowanie materiałów, z których zbudowane są okna. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura utrudni właściwy montaż okien, które po obsadzeniu będą „pracowały”. Warto podjąć się wymiany w okresie, kiedy nie ma upałów oraz silnych mrozów. Szukasz okien? sprawdź: http://okna-tomczak.pl
Czy da się uratować nieszczelne okna?
Niekiedy wymiana okien nie jest konieczna. Elementem, który z wiekiem traci swoje właściwości użytkowe jest uszczelka okienne. Poprawne działanie uszczelek sprawdzimy poprzez przyłożenie dłoni do skrzydła, kiedy jest w pozycji zamkniętej. Kiedy poczujemy podmuch powietrza będzie to oznaczało potrzebę wymiany uszczelek na nowe. Tworzywo, z którego produkowane są uszczelki z biegiem lat traci swoje właściwości ze względu na czynniki atmosferyczne: deszcz, słońce, wiatr. Jeżeli jednak posiadamy w domu okna starszej generacji to wymiana uszczelek zbyt mocno nie poprawi sytuacji. Wymiana okien to kosztowne zadanie, które odczuwa portfel każdego inwestora. Niemniej warto iść z duchem czasu, a w razie koniecznej wymiany postawić na modele nowoczesne o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Takie okna spełnią swoje zadanie przez kolejne kilkadziesiąt lat, a my osiągniemy realne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.