Ten rodzaj montażu jest wykorzystywany głównie w przypadku okien narażonych na duże straty ciepła. Przykładem mogą być okna tarasowe, które ze względu na swoją powierzchnię mogą powodować ucieczki ciepła. O ile zwykły montaż okien najczęściej daje sobie radę w przypadku mniejszych okien, o tyle przy większych powierzchniach warto jest dodatkowo zabezpieczyć całą konstrukcję. W tym celu już na etapie instalacji okien możemy przyjrzeć się montażowi na ciepło. Na czym to polega?
Przede wszystkim jest to montaż polegający na stworzeniu wielowarstwowej instalacji, która jest zabezpieczona za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. W czasie instalacji okien na ciepło przyjmuje się zasadę, że wewnątrz okno jest zabezpieczone dużo lepiej niż na zewnątrz. Wówczas zapobiegamy ewentualnym ucieczkom ciepła w dużo większym stopniu. Czy jest jakaś różnica między montażem na ciepło, a tradycyjnym montażem okien? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim za pomocą instalacji na ciepło dokładniej uszczelnione są miejsca montażu okien. W tradycyjnym sposobie montażu do izolacji termicznej wykorzystuje się jedynie piankę montażową, dla dużych powierzchni jak okna tarasowe może być to niewystarczające. W montażu na ciepło wykorzystuje się dodatkowo materiały izolacyjne takie jak taśmy uszczelniające oraz folie. Tą technologię zwykle wykorzystuje się w domach ekologicznych, którym zależy na jak najmniejszych stratach ciepła.
Na co zwrócić uwagę przy montażu na ciepło?
Przede wszystkim w odróżnieniu od tradycyjnego montażu, tutaj konieczne będzie szczególne zwrócenie uwagi na jakość wykonania izolacji. Fachowcy wezwani na miejsce oprócz montażu zgodnie ze sztuką, muszą tez zadbać o dobrą izolacje w miejscach łączeń ścian z oknami. Pozwoli to zapobiegać w przyszłości dostawaniu się wilgoci do środka domu lub mieszkania. Niemniej istotne jest przygotowanie samego otworu, w którym osadzone zostaną okna.
Poniżej prezentujemy zalety ciepłego montażu, które być może pozwolą zdecydować się na to właśnie rozwiązanie:
1. Niemal dwukrotnie mniejsze straty ciepła niż w przypadku tradycyjnego montażu okien
2. Obniżenie stopnia hałasu docierającego do wnętrza budynku
3. Fachowo przeprowadzona instalacja zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, dostawaniu się do wnętrza domu wilgoci, czy przemarzaniu ścian
4. Wentylacja pozwalająca na dobrą wymianę cieplną w pomieszczeniach i ochrona przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych
Co będzie kosztowało więcej? Przede wszystkim montaż, który wiąże się z większą ilością materiałów i koniecznością zakupienia folii paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych. Inaczej wygląda też sam montaż, do którego potrzebne jest stworzenie rusztowania, na którym oprze się okno.
Polecamy: Montaż okien Ostrołęka.