Przywykliśmy już do tego, że każdy nowy dom jest budowany na bazie betonu. To wygodne rozwiązanie i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Moda na domy drewniane wciąż jednak ma się dobrze, gdyż w Stanach Zjednoczonych takie budynki stawia się bardzo chętnie. Przez wiele lat w Polsce narosło wiele mitów na temat materiału do budowy jakim jest drewno. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż jak każda konstrukcja, tak i ta ma swoje zalety oraz wady. W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej budowie drewnianego domu jako alternatywy dla innych materiałów.
Pierwszym problemem na jaki napotkamy przy chęci postawienia takiej konstrukcji będzie znalezienie odpowiedniego fachowca. Osób zajmujących się specjalistyczną obróbką drewna pod domy jest coraz mniej, wynika to między innymi z mniejszego zainteresowania drewnianym domem całorocznym na naszym terenie. Kolejna kwestia to pozyskania drewna, które powinno suszyć się przez przynajmniej 10 lat i mieć wilgotność na poziomie maksymalnie 18%. Dlatego też wykonawcy, a czasem sami pomysłodawcy takiego budynku decydują się na użycie tańszych materiałów, które trwałością nie mogą równać się z drewnem. Za granicami Polski ten proces wygląda nieco inaczej, gdyż tam gotowe belki się szlifuje i suszy przemysłowo. Idzie to dużo szybciej, więc i chętnych nie brakuje. Jeżeli chodzi o koszty to tutaj pewnym zaskoczeniem może być fakt, że drewniana konstrukcja domu nie będzie wcale tańsza od murowanej.
Cena jednak nie powinna nas zbytnio odstraszać, gdyż dom drewniany całoroczny ma też sporo zalet. Jedną z nich jest czas potrzebny na budowę, a ten jest krótszy i przy sprawnej ekipie wynosi w granicach 3 miesięcy. Wynika to z zastosowania zwykłego montażu bez oczekiwania na wyschnięcie kolejnych materiałów, co przyspiesza pracę i to zdecydowanie. Ponadto taki dom możemy wznosić bez względu na porę roku. Wynika to z faktu, że nawet zimą nie czeka się na utrwalenie materiałów jak to jest w przypadku domu murowanego. Mniej pieniędzy wydamy jeżeli chodzi o wylanie fundamentów, gdyż sama konstrukcja jest lżejsza i nie wymaga podparcia o dużej średnicy. Podobnie wyglądają kwestie remontu lub dobudowy kolejnej części budynku. Taka realizacja będzie dużo szybsza, w szczególności mniej czasu poświęcimy na zmiany wewnątrz budynku np. usunięcie jednej ze ścian, zmianę instalacji.
Interesujący jest fakt, że wewnątrz drewnianego domu panuje nieco inny niż w przypadku murów mikroklimat. Jest on bardzo korzystny dla ludzkiego zdrowia i mieszkańcy takich budynków żyją dłużej i w lepszym zdrowiu od osób posiadających murowane domy. Wybór jednak pozostawiamy Państwu, gdyż w takiej sytuacji zawsze trzeba przeprowadzić analizę i wybrać konstrukcję najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom.