Budowa domu, obiektu firmowego wymaga od inwestora nie tylko wyboru właściwej ekipy budowlanej. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na systemy zabezpieczające świeżo oddany do użytku obiekt. Zwykle myślimy jedynie o instalacji alarmowej, która chroni przed włamaniem. Należy wiedzieć, że równie istotnym elementem ochrony budynku są instalacje przeciwpożarowe. Najprostszym urządzenie są detektory gazu, zwane inaczej czujnikami gazu.
Wymagania prawne są dokładnie omówione w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych o ochronie przeciwpożarowej budynku i innych obiektów budowlanych. Innym dokumentem określającym wymogi jest regulacja Ministerstwa Infrastruktury w sprawie warunków technicznych w budynkach i ich usytuowaniu. Warto zapoznać się z dokumentami, gdyż znajdziemy w nich istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa wymagania jak sposób pomiaru stężenia gazu w budynku, czy zasadach użytkowania urządzeń wykrywających obecność gazów w powietrzu. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy o skuteczności tychże systemów. Przykładem są elektroniczne systemy detekcji gazów, które informują znacznie wcześniej o występującym zagrożeniu wybuchem.
Jak działa detektor gazu, czujnik i jak właściwie go zamontować?
Detektory gazu to urządzenia pozwalające na monitorowanie poziomu stężenia gazów w pomieszczeniach. Czujniki umożliwiają wykrycie obecności w powietrzu wielu rodzajów gazu w różnej formie: gaz ziemny, płynny, opary benzyny. Po przekroczeniu ustalonej w urządzeniu górnej granicy stężenia, detektor włącza system ostrzegawczy. Interesujący jest fakt, iż nowoczesne detektory mogą być połączone z zaworem od gazu. W ten sposób możliwa jest natychmiastowa reakcja w postaci odcięcia dopływu gazu dla instalacji objętej awarią. Pozwala to na wykluczenie strat materialnych, a także zapewnia bezpieczeństwo osobom przebywającym wewnątrz budynku, gdzie doszło do wycieku gazu. Instalacje tego typu są wyposażone często w dodatkowe systemy wentylacji. Pozbywają się one nadmiaru gazów, chroniąc tym samym przez wybuchem. Należy także uwzględnić specyfikę samych gazów, od niej zależny będzie montaż. Spójrzmy na gaz lżejszy od powietrza, którym jest metan. W takiej sytuacji montujemy detektory gazu w odległości 30 cm pod sufitem. Błędny będzie natomiast montaż czujek w pobliżu wszelkiego rodzaju otworów wentylacyjnych (okien, drzwi). Gazy cięższe wymagają instalacji detektora 30 cm nad powierzchnią podłogi. W przypadku tlenku węgla konieczne jest zlokalizowanie czujnika gazu na wysokości w granicach 180 cm.
Fachowy montaż gwarancją bezpieczeństwa w budynku?
Podstawową kwestią, która decyduje o skutecznym działaniu detektorów jest ich montaż we właściwych miejscach. Trzeba skorzystać z fachowej porady firmy oferującej tego typu rozwiązania. Doświadczona ekipa monterów dba nie tylko o fachowy montaż czujników gazu, lecz także o dostosowanie się do aktualnych zapisów prawa. Ponadto wybierane są rozwiązania markowych producentów, co daje gwarancję na skuteczność działania i bezawaryjność. Uzupełnieniem instalacji jest nasza własna kontrola budynku, dbałość o sprawne działanie systemu. Potrzebna może być również bieżąca kalibracja, przegląd czujników pod kątem poprawnego działania. Dowiedz się więcej: http://detektor.com.pl/