Beton to jeden z trwalszych materiałów, który jest wykorzystywany już nie tylko jako podłoga w garażu, ale też coraz częściej jako zwykła powierzchnia użytkowa w loftowych lub rustykalnych wnętrzach. Niestety jak większość podłóg tak i betonowa potrzebuje okresowej renowacji, gdyż z czasem pojawiają się drobne uszkodzenia w postaci nierówności, czy pęknięć. Na wszystko jest jednak sposób i niegdyś piękną posadzkę da się tanim kosztem przywrócić do pierwotnego wyglądu. Jak to zrobić?
Renowację rozpoczynamy od wyrównania powierzchni za pomocą zapraw mineralnych, mogą być to materiały z dodatkiem mas samopoziomujących, czy żywicy. Za ich pomocą usuniemy wszelkie nierówności bez poświęcania na to wielu godzin. Tego typu zaprawy są bardzo wytrzymałe właśnie ze względu na swój skład i zastosowanie ich w miejscach takich jak garaże lub tarasy. Szczególną odpornością cechują się tu zaprawy żywiczne, które potrafią zabezpieczyć ogromne powierzchnie przed ciężarem pojazdów o dużej masie. Masy samopoziomujące natomiast doskonale wygładzają i wyrównują podłogę i to bez wielkiego udziału czynnika ludzkiego. Wystarczy nałożyć masę, która sama pod wpływem ciężaru dopasuje się do powierzchni. Kolejny etap to usuwanie wszelkich uszkodzeń w postaci szczelin i pęknięć. Warto je załatać zanim jeszcze zwiększą swoją szerokość. Wszelkie wyrwy w betonie warto likwidować specjalnymi wypełniaczami dostępnymi w sklepach budowlanych. Można co prawda stosować w tym celu zwykłe zaprawy mineralne, ale produkty w płynie dużo lepiej wypełniają nierówne szczeliny w betonowej posadzce.
Ostatni punkt to polerowanie oraz szlifowanie, które stanowią proces obróbki mechanicznej. Dzięki szlifowaniu otrzymujemy równą strukturę, która dobrze się prezentuje, a przy okazji beton traci na swojej śliskości. Mamy więc dużo bezpieczniejszą podłogę do poruszania się. Natomiast polerowanie polega na pozbyciu się wyeksploatowanej pierwszej warstwy betonu i odświeża posadzkę nadając jej twardości i pięknego połysku.