Jakie są rodzaje listew wykończeniowych?

Dobrze urządzony dom lub mieszkanie to miejsce, które powinno być dopieszczone w każdym calu. Wszelkiego rodzaju niedoróbki są tu niemile widziane. Najbardziej widoczne miejsca w przestrzeni użytkowej to łączenia poszczególnych ścian z podłogami lub innymi rodzajami materiałów położonych na posadzce. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam listwy wykończeniowe, które pełnią kilka ważnych ról m.in. maskują niedoskonałości i nierówności, zabezpieczają wolne przestrzenie przed dostawaniem się kurzu i brudu oraz stanowią piękny element wykończeniowy. Coraz częściej spotyka się też listwy, które mają specjalną przestrzeń na przeprowadzenie wszelkiego rodzaju kabli i przewodów elektrycznych, dzięki czemu nie są one widoczne. 

Rodzaje listew wykończeniowych:

  • Listwy przypodłogowe to często spotykany materiał wykorzystywany do montażu w miejscach łączenia się ścian i podłóg. Możemy wybierać wśród kolorów w celu jak najlepszego dopasowania. Wówczas nasza podłoga może niemal zlewać się kolorystycznie.

    • Listwy łączeniowe pozwalają na zakrycie źle wyglądających szczelin i płynne połączenie z sobą podłóg wykonanych z różnych materiałów np. płytki ceramiczne z panelami.

    • Listwy schodowe jak sama nazwa wskazuje służą do wykończenia krawędzi schodów i ich ochronę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Schody prezentują się wówczas dużo lepiej wizualnie.

    • Listwy przysufitowe sprawdzą się do ukrycia styków między ścianą, a sufitem. Wybór jest tutaj spory, mogą to być zwykłe gładkie konstrukcje lub zdobione wzorami niczym niewielkie rzeźby. Taką listwę można też dowolnie pomalować wedle własnego gustu.

    • Listwy ścienne pełnią wyłącznie rolę dekoracyjną w domu. Za ich pomocą możemy dowolnie bawić się stylem w naszych pokojach. Tutaj podobnie jak u poprzednika mamy do wyboru proste wzornictwo, jak i te najbardziej wyszukane. To chętnie wybierany rodzaj przez właścicieli mieszkań i domów z boazerią na ścianach, gdyż listwy ścienne stanowią miły dla oka dodatek.

    • Listwy przyblatowe dobrze sprawdzają się w przypadku blatów i mebli kuchennych oraz ich styku ze ścianami. Listwy bardzo mocno przylegają do powierzchni i są zarazem bardzo estetyczne. Zapobiegają też gromadzeniu się kurzu i brudu za meblami, ale ograniczają też napór wody przy zlewozmywakach. To swojego rodzaju alternatywa dla silikonu.

Przy wyborze listew wykończeniowych należy też zwrócić uwagę z jakich materiałów są wykonane i jakie mają wymiary. Dostępne w sprzedaży listwy przypodłogowe i schodowe są wykonane zwykle z drewna, PCV oraz MDF. Listwy przysufitowe najczęściej produkuje się z poliuretanu, styropianu, blaty natomiast otacza się materiałem z aluminium. Dostępne są też droższe rozwiązania wykonane z mosiądzu. Wszystkie listwy posiadają też różne systemy montażu: na taśmę klejącą, wkręty lub klej.