Budowa garażu bez błędów.

Garaż to inwestycja na lata, coraz więcej osób ma samochody i budując dom myśli o stworzeniu lokum dla własnego auta. Realizacja tej niewielkiej inwestycji może nam przysporzyć sporo problemów, które odbiją się na naszych finansach oraz na wygodzie użytkowania. Sprawdzimy podstawowe błędy przy budowie garażu, które po zapoznaniu ułatwią Państwu jego prawidłowe wykonanie. 

Pierwsza kwestia do niedopasowanie projektu garażu do wielkości działki. Jeżeli mamy ograniczonej wielkości niewielką powierzchnię to błędem jest budowa garażu wolnostojącego. Takie oddzielenie zabierze nam sporo przestrzeni, którą moglibyśmy przeznaczyć na piękny trawnik lub ogród. Przy małych działkach najlepiej sprawdzają się garaże zabudowane w strukturę domu. W przypadku dużych działek obowiązuje pełna dowolność w tym zakresie. Kolejna sprawa to niedopasowanie projektu do naszych potrzeb. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek prac trzeba dobrze ocenić wielkość jaka jest nam potrzebna oraz do czego garaż będzie nam służył. Posiadacze dwóch aut będą potrzebowali obiekt o dwóch stanowiskach, ponadto przyda się niewielki magazyn, gdzie będziemy trzymać zimowe lub letnie opony, narzędzia ogrodowe lub rowery. Wówczas trzeba pomyśleć o powiększeniu przestrzeni garażowej. Niezwykle ważne jest też rozmieszczenie garażu pod względem stron świata. Garaże wbudowane w bryłę budynku najlepiej jest budować po północnej stronie domu, zapobiega to zasłanianiu światła słonecznego wpadającego do pokoi w domu.

Źle dobrany system ogrzewania to kolejny punkt na naszej liście. Garażu nie trzeba dodatkowo ogrzewać, czasem w zależności od kubatury warto zamontować jeden grzejnik przyłączony do domowej sieci cieplnej, ale nie jest to niezbędne. Pamiętać należy natomiast o odpowiednim ociepleniu bez względu, czy jest to garaż wolnostojący, czy też wbudowany w bryłę domu. W ten sposób ograniczymy też koszty utrzymania takiego niewielkiego budynku. Bardzo niekorzystny będzie w garażu brak wentylacji, która powinna znaleźć swoje miejsce bez względu na konstrukcję budynku. Nie możemy o niej zapomnieć, gdyż spaliny i zanieczyszczone powietrze muszą mieć swoje ujście. Niewłaściwa cyrkulacja może doprowadzić do emisji spalin prosto do naszego domu. Dobrym sposobem pozbycia się problemu są otwory wentylacyjne oraz wentylator uruchamiany automatycznie wraz z otwarciem się bramy.

Ostatnie dwie kwestie to brak dojazdu oraz niedostosowanie stylistyczne. Brak dojazdu garażu będzie dużym utrapieniem w codziennym użytkowaniu. Miejsce do przechowywania pojazdów budowaliśmy przecież z myślą właśnie o wygodzie i funkcjonalności. Dobrze wytyczona droga to taka, która ciągnie się w linii prostej od bramy wjazdowej przez posesję i do garażu. Jeśli chodzi o stylistykę to tutaj wszelkie wymyślne konstrukcje nieadekwatne do wyglądu całego domu będą błędne. Taka zabawa niecodziennym projektem może zupełnie zburzyć cały efekt wizualny naszego domu. Zobacz też ofertę bram Ryterna.