Budowa domu z dala od miasta to zwykle wybór na całe lata. Umiejscowienie budynku w odległości kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od miejskich zabudowań niesie ze sobą zarówno wady i zalety. Kupując działkę budowlaną na terenach wiejskich zwykle mamy większe pole do popisu pod względem jej powierzchni. Sam dom może być większy, a i tak przestrzeń wokół będzie duża. Możemy ją przeznaczyć na ogród, plac zabaw dla dzieci, drewnianą altanę, czy trawnik z dostępem do grilla.
Pierwszym dużym plusem jest liczba pokoi w domu. Duży dom potrafi pomieścić wiele rodzinnych pokoleń. Dobrze zaprojektowany dom musi uwzględniać funkcjonalność i potrzeby wszystkich członków. Wówczas zyskujemy konkretny podział, który umożliwi wydzielenie pomieszczeń takich jak pokoje dzieci, kuchnia, salon, suszarnia, pomieszczenia gospodarcze. Kolejny duży plus podkreślany przez osoby mieszkające już na wsi jest dostęp do przyrody i cisza. Zwykle tereny wiejskie mija niewiele pojazdów, a dom otoczony jest wyłącznie przez pola, gęste lasy i jeziora. Jeżeli wokół nie ma zabudowy to też dużo łatwiej uzyskamy pozwolenie na budowę drewnianego domu, który być może wymarzyliśmy sobie ze względu na tradycyjny charakter materiału.
Wśród wad odczuwalne mogą być odległości od miasta. O ile sklepy z żywnością są najczęściej spotykane w każdej wsi, tak gorzej będzie z rozrywką. Wielbiciele nocnego życia będą zmuszeni do poszukiwania dostępu do kina, teatru, dyskotek i galerii handlowych. Trzeba więc będzie opuścić wiejskie tereny i udać się do miasta. Pierwszy minus może się pojawić już w chwili chęci wybudowania domu na zakupionej działce, która jest terenem rolnym. Wówczas z punktu widzenia polskiego prawa takie działania są niedozwolone. Zmiany w celu przekształcenia działki na budowlaną będą nas kosztowały trochę czasu. Stosowne dokumenty trzeba złożyć w gminnym wydziale geodezji i gospodarki przestrzennej. Wówczas musimy liczyć się z wielotygodniowym oczekiwaniem na decyzję starosty.
Siedlisko rozwiązaniem impasu?
Jednym ze sposobów wyjścia z sytuacji jest próba wykorzystania zabudowy siedliskowej. Wówczas musimy otrzymać status rolnika, który zgodnie z prawem może zamieszkiwać postawiony dom będący częścią pola rolnego. Uzyskanie takiego statusu jest możliwe po spełnieniu kilku warunków np. posiadania gruntów rolnych o minimalnej powierzchni 1 hektara. Niezbędne też będzie wykształcenie rolnicze lub staż pracy w tej branży. Jest to więc rozwiązanie nie dla wszystkich, ale istnieje.