Nowoczesne natynkowe i podtynkowe gniazdka elektryczne. Co wybrać?

Myśląc nad zastosowaniem poszczególnych rodzajów gniazdek warto najpierw przemyśleć dokładnie miejsca w jakich będą rozmieszczone. Jest to możliwe rzecz jasna przy budowie nowego domu lub remoncie mieszkania i zmiany położenia gniazdek. Możemy wtedy dokładnie rozrysować miejsca, gdzie potrzebne będzie zasilanie np. fragment, gdzie stanie lodówka, telewizor, zmywarka. 

Gniazdka elektryczne możemy podzielić na dwa rodzaje: podtynkowe i natynkowe. Ich rozróżnienie jest bardzo proste, w natynkowych widoczna jest puszka większych rozmiarów, w której rozmieszczone są przewody. W związku z tym gniazdko natynkowe to kiepskie rozwiązanie jeżeli chodzi o ciasne pomieszczenia. To rozwiązanie sprawdza się raczej w sytuacji, gdy wewnątrz ściany nie można przeprowadzić kabli. Takie rodzaj gniazdek wybierany jest raczej ze względów praktycznych, gdyż jest zawsze widoczny i nie wygląda estetycznie. Zaletą gniazdek natynkowych jest prostota montażu, w ścianach nie trzeba wykonywać żadnych bruzd. Dzięki temu sprawdza się to w budynkach takich jak piwnice, magazyny, czy strychy. Można więc część gniazdek rozmieścić w ten sposób, który nie należy do najpiękniejszych, ale w miejscach niereprezentatywnych sprawdzi się doskonale. Podtynkowe zgodnie z nazwą są ukryte w ścianie, włącznie z przewodami. To estetyczny rodzaj gniazd, sprawdzający się w pokojach gościnnych, salonie, czy kuchni.

Montaż i przydatne wskazówki

Jeżeli chodzi o montaż to gniazdka natynkowe nie mogą być instalowane w miejscach narażonych na problemy z korzystaniem z nich. W przypadku podtynkowych, gniazdka z łatwością ukryjemy za meblami. Jedną z możliwości jest montaż gniazdek w blacie kuchennym lub podłodze, dzięki czemu mamy bardzo szybki i łatwy dostęp do podłączenia mniejszych urządzeń. Przyjmuje się, że gniazdka elektryczne każdego rodzaju należy montować na ścianie co 2-2,5 m. Co do wysokości to specjaliści wskazują na wysokości od 20 cm w górę dla pomieszczeń takich jak pokój lub salon oraz 140 cm w przypadku pomieszczeń sanitarnych.

Nowoczesne gniazdka z zabezpieczeniem

Najlepszym wyborem do domu lub mieszkania będą zawsze gniazdka posiadające uziemienie. Prądożerne urządzenia w postaci pralki lub komputera powinny je posiadać. Ogólnie stosuje się je wszędzie tam, gdzie pobór prądu jest wysoki. Montując gniazdko w łazience należy pamiętać, że polskie prawo wymaga stosowania wyłącznie urządzeń posiadających specjalną klapkę zapobiegającą dostaniu się wody. Nowoczesnym rozwiązaniem są specjalne gniazdka z przesłonami torów prądowych, które sprawdzają się szczególnie w domach zamieszkiwanych przez dzieci. Pozwala to ograniczyć możliwość porażenia prądem.

Zobacz również stronę: http://elektryk-ostroleka.eu/