Okres zimowy to trudny czas dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy są zmuszeni do odśnieżania posesji. Można to robić zwykłą łopatą do śniegu, jednak znacznie wygodniejsze i bardziej wydajne będzie wykorzystanie odśnieżarki. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe urządzenia: elektryczna oraz spalinowe. Co wyróżnia każde z nich?
Odśnieżarka spalinowa
W sklepach przemysłowych znajdziemy specjalistyczne modele, które bez problemu poradzą się z odśnieżeniem nawet dużych posesji. Punktem przemawiającym za konstrukcją zasilaną paliwem jest jej duża moc oraz wielkość, dzięki czemu możemy odśnieżyć dużo większy teren za jednym przejazdem maszyny. Minusem dla wielu osób może być generowany hałas, cena oraz dość ciężka konstrukcja. Dostępne w sprzedaży modele różnią się też zastosowanym silnikiem, znajdziemy odśnieżarki jednostopniowe z silnikiem dwusuwowym oraz dwustopniowe. Te pierwsze nadają się najlepiej do niewielkich zaśnieżeń na niedużych terenach, z kolei odśnieżarki dwustopniowe z silnikiem czterosuwowym sprawdzą się w miejscach trudnych w uporządkowaniu, nawet przy grubej warstwie śniegu. Różnice konstrukcyjne widać też jeżeli chodzi o sposób pozbywania się śniegu. I tak konstrukcje jednostopniowe posiadają świder zbierający i wyrzucający śnieg do boku. Świder ze względu na kontakt z podłożem nie nadaje się do odśnieżania podłoża żwirowego. Natomiast odśnieżarki dwustopniowe zbierają śnieg, natomiast za wyrzut odpowiedzialny jest specjalny wirnik.
Odśnieżarka elektryczna
Ten model bez względu na wybór zasięgu nadają się wyłącznie do odśnieżania niewielkich działek. Wynika to z aspektów technicznych takich jak chociażby długość przewodu elektrycznego. Idzie za tym także mniejsza szerokość pracy i niższa moc silnika. To urządzenie poradzi sobie z płytkim śniegiem, problem sprawi mu już jednak mokry śnieg lub zmarzła bryła powyżej 30 cm. Plusem tego rozwiązania jest niski hałas i możliwość wykorzystywania w wyżej położonych terenach, które nie zawsze są równe, a niekiedy pochyłe. Za odśnieżarką elektryczną przemawia też wygoda użytkowania, urządzenie nie jest ciężkie i może je obsługiwać nawet osoba starsza, czy nastolatek. Zobacz także: Poziomica laserowa, krzyżowa.