Poziomica laserowa, krzyżowa Bosch, Stanley.

Tradycyjne poziomice mają ciekawą alternatywę w postaci nowoczesnej poziomicy laserowej oraz krzyżowej. Nie jest to opcja wykorzystywana często, ale stopniowo zyskuje swoich zwolenników dzięki swojej dokładności. Czym więc charakteryzują się te interesujące rozwiązania, jak działają, gdzie można je wykorzystać i czym się różnią? 

W przypadku poziomicy laserowej zgodnie z nazwą urządzenie działa na zasadzie wypuszczanej laserowej wiązki, która określa poziom. Ważną sprawą jest tu ustawienie urządzenia w odpowiednim miejscu, specjaliści korzystają w tym celu ze statywu lub też uchwytów stabilizujących. W podstawowym zastosowaniu najlepiej jest wybrać uchwyt, który umożliwi użytkowanie poziomicy na wybranej wysokości. Warto pamiętać, że poziomica laserowa sprawdza się najlepiej wewnątrz pomieszczeń. Na zewnątrz będziemy mieli niestety problemy, ponieważ promień lasera w świetle dziennym staje się praktycznie niewidoczny. Są jednak nieco droższe rozwiązania, które posiadają czujniki umożliwiającego pracę także na zewnątrz. Nie mniej ważne jest wybranie poziomicy do wielkości pomieszczeń. Tutaj dostępne są modele o różnych zasięgu do nawet kilkunastu metrów. Dzięki temu poziomica laserowa może być z powodzeniem używana na wszelkiego rodzaju budowach.

A może laser krzyżowy?

Laser krzyżowy w odróżnieniu od poziomicy nie wysyła jednej wiązki światła, ale dwie. Takie promienie są rozmieszczone prostopadle wobec siebie. Unowocześnione rozwiązania pozwalają także wybierać lasery krzyżowe wyświetlające w jednym momencie kilka linii. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych wzorów ściennych bez potrzeby używania linii pomocniczych. Urządzenie wymaga jednak zastosowania stojaka w celu dobrej stabilizacji. Opcji na wykorzystanie poszczególnych modeli jest więcej, gdyż istnieją lasery krzyżowe wielopłaszczyznowe. Przy ich pomocy można tworzyć linie, które bedą przebiegać na różnych płaszczyznach w kilku częściach pomieszczenia. Można więc powiedzieć, iż laser krzyżowy to nieco udoskonalona poziomica laserowa. Dzięki temu, że posiada możliwość wyświetlania kilku linii jednocześnie jest to urządzenie lepiej sprawdzające się w wielu przypadkach. Idzie za tym jednak cena, poziomica laserowa będzie nieco tańsza. Zobacz także: Jak wycenić dom, mieszkanie, działkę?