Papa termozgrzewalna podkładowa, zastosowanie i trwałość.

Papa to jeden z materiałów, które od wielu lat znajdują zastosowanie przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowych w budynkach. Za jej pomocą zabezpieczymy posadzki, ściany w piwnicach, fundamenty oraz pokrycia dachowe. Dzisiejsze czasy wymagają jednak dużo lepszych produktów dopasowanych do potrzeb klienta. Takim najnowszym rozwiązaniem jest produkcja pap termozgrzewalnych modyfikowanych, które różnią się jeżeli chodzi o właściwości. 

Oprócz wykorzystania papy przy budowie domu, znajduje ona zastosowanie w dużo większych inwestycjach. Przy jej pomocy można stworzyć wodoszczelną barierę dla nawierzchni drogowych. Materiał ten jest bardzo uniwersalny jeżeli chodzi o rodzaj powierzchni z jaką współpracuje, papę położymy zarówno na konstrukcji betonowej, ale i drewnianej lub stalowej. Jedynym miejscem, gdzie taka forma izolacji wodnej sobie nie radzi są fragmenty łączeniowe w pionie i poziomie, wówczas materiał może być narażony na pękanie. Każdy rodzaj powierzchni przed nałożeniem papy termozgrzewalnej modyfikowanej musi być dokładnie oczyszczony, równy i zagruntowany wcześniej roztworem na bazie ciekłego asfaltu. W sprzedaży znajdziemy papy wierzchniego krycia i podkładowe.

Skład i właściwości

Głównym składnikiem papy jest masa bitumiczna lub w przypadku papy termozgrzewalnej modyfikowanej jest to asfalt modyfikowany. Różnica między materiałami jest taka, że materiał modyfikowany cechuje się dużo lepszą odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz inne uszkodzenia. Ponadto wzmocniona pod względem składu papa potrafi radzić sobie z bardzo wysokimi i niskimi temperaturami w zakresie od -20 do +120 stopni Celsjusza. Gotowe produkty w sklepach są często udoskonalone jeszcze bardziej. Takie zastosowanie różnego rodzaju wypełniaczy nadaje papie dodatkowych właściwości. Możemy więc wybierać między gotowymi produktami, bardziej trwałymi, lepiej przylegającymi, odpornymi na starzenie, działanie kwaśnych deszczów i promieniowanie ultrafioletowe. Częstym dodatkiem są włókno szklane lub włóknina poliestrowa, które dodatkowo chronią tak pokrytą powierzchnię przed powstawaniem zawilgoceń i rozwoju grzybów i pleśni.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od tradycyjnej papy termozgrzewalnej, papa modyfikowana jest łatwiejsza w aplikacji. Wynika to z faktu, że materiał nie wymaga korzystania z gorącego lepiku do położenia izolacji budynku. Jeżeli izolacja zostanie położona w sposób fachowy to możemy liczyć na okres trwałości wynoszący nawet w granicach 30 lat.