Posadzka żywiczna w domu.

Ten rodzaj podłoża staje się coraz bardziej popularny w rozwiązaniach domowych. Jeszcze niedawno posadzki żywiczne można było zauważyć w dużych obiektach przemysłowych i miejscach użytku publicznego. Ciekawy materiał jakim jest żywica coraz częściej puka do drzwi domów w całej Polsce, oferując przy tym niezwykły i zarazem praktyczny element wystroju wnętrz. Co wyróżnia posadzkę z żywicy na tle podłóg? 

Główną cechą takiej powierzchni jest niezwykle równa powierzchnia, na której niedostrzegalne są żadne łączenia. Ponadto podłoga ta charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na działanie detergentów, kwasów i uszkodzenia mechaniczne. Utwardzenie posadzki żywicznej zapewnia nieprzepuszczalną dla wody barierę, dodatkowo z łatwością wyczyścimy ją przy pomocy tradycyjnych środków czystości. Dużym plusem dla osób chcących szybko położyć podłogę jest niedługi czas wykonania. Żywica jako materiał jest w stanie przyjąć różnego rodzaju łącznia z innymi środkami nadającymi całej strukturze ciekawego efektu wizualnego. Dzięki temu możemy uzyskać wybrany przez nas kolor podłogi, ale też ukazać piękno zatopionych wewnątrz przedmiotów takich jak kamienie ozdobne.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje posadzek z żywicy: epoksydowe i z żywic poliuretanowych. Te pierwsze są twarde, przez co i bardziej narażone na wszelkie zarysowania. Ich wybór będzie więc niekorzystny w miejscach często uczęszczanych, ale tez nasłonecznionych. Podłoga epoksydowa potrafi żółknąć i aby uzyskać błyszczącą taflę konieczne będzie nałożenie specjalnego lakieru. Natomiast posadzki poliuretanowe to dużo bardziej kompleksowy wybór, gdyż możemy uzyskać powierzchnię błyszcząca, półmatową lub matową. Taka powierzchnia jest elastyczna, trwała i odporna na zarysowania i promieniowanie słoneczne. Posadzkę położymy też z powodzeniem w miejscach z ogrzewaniem podłogowym. Musimy się jednak liczyć z dużo większymi kosztami samego materiału.

Ile to wszystko kosztuje?

Przyjmuje się że położenie 1 metra kwadratowego posadzki żywicznej to koszt w granicach 150-300 zł w zależności od wybranego przez produktu. Przed położeniem konieczne będzie wykonanie wylewki lub jeśli mamy betonową podłogę to trzeba będzie ją dokładnie wyrównać, oczyścić i zaimpregnować. Położoną posadzkę trzeba okresowo odświeżać, w tym celu używamy narzędzi polerskich, które nadadzą blasku na kolejne lata. Nawet betonowa posadzka po dłuższym czasie traci swój urok, sprawdź jak ją odświeżyć.