Montaż rolet zewnętrznych w budynkach jest coraz popularniejszy. Taka konstrukcja pozwala zabezpieczyć okna, ale też odciąć dopływ promieni słonecznych w mocno doświetlonych pomieszczeniach. Instalacja rolet pełni jeszcze funkcję antywłamaniową, która chroni dom przed włamywaczami. Czym tak naprawdę jest system rolet zewnętrznych?
Taki zestaw składa się ze składanego pancerza, który przy pomocy zasilania elektrycznego wsuwa się i wysuwa z niewielkiej skrzyni umieszczonej tuż nad nim. Konstrukcja jest złożona zwykle z elementów aluminiowych, które można dodatkowo uzupełnić pianką poliuretanową. Dzięki temu zyskujemy nie tylko bezpieczeństwo, ale też poprawiamy właściwości akustyczne i termiczne budynku. Wśród mniej zauważalnych części takiej instalacji znajdziemy jeszcze prowadnice, po których poruszają się rolety, skrzynię z z rurą nawojową oraz urządzenie do sterowania elektrycznego lub ręcznego. Rolety sprawdzają się także w okresie zimowym, gdy pod pancerzem tworzy się poduszka powietrza izolująca pomieszczenia w mieszkaniu. Wiele osób nie jest świadoma, iż takie rozwiązanie pozawala obniżyć zużycie energii cieplnej w okresie zimowym o nawet 30%. Z kolei w czasie dni bardzo upalnych, rolety zapewniają utrzymania stałej temperatury, dzięki czemu można zrezygnować z wentylatorów i klimatyzacji. W przypadku budynków położonych w centrach miast, rolety wyciszą pomieszczenia. Zobacz także: Izolacje natryskowe – sposób na dobre ocieplenie budynku.
Trzy systemy rozwijania i zwijania rolet
Dostępne w sprzedaży rolety możemy chować na trzy sposoby: przy pomocy specjalnej korby, linek i taśm lub też automatycznie przy pomocy instalacji elektrycznej wyposażonej w pilot przewodowy lub radiowy. Wśród metod ręcznych wciąż najpopularniejszy jest mechanizm korbowy, który jest po prostu wygodny. Sprawdzi się on w przypadku rolet o minimalnej wielkości 3 mkw. W przypadku sterowania elektrycznego, za działanie rolet jest odpowiedzialny mechanizm wymagający jedynie naciśnięcia odpowiedniego przycisku na pilocie. Zamontowane silniczki same opuszczą lub podniosą rolety, niektóre mechanizmy umożliwiają zaprogramowanie instalacji w celu automatycznego wysuwania pancerza.