Sprężarka tłokowa 100l, zalety, wady i zasady działania.

Sprężarka to urządzenie wykorzystywane do sprężania gazów lub powietrza. Tego typu rozwiązania są wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle. Myśląc nad zakupem kompresora do własnego użytku trzeba się przyjrzeć najważniejszym właściwościom, które mogą decydować o wyborze właśnie takie sprzętu. 

Zasady działania sprężarki tłokowej są raczej proste. Sprężarka tłokowa jest złożona z kilku podstawowych elementów: tłoka, korpusu cylindra, układu korbowego oraz głowicy z zewnętrznymi zaworami. Urządzenie po uruchomieniu wykonuje ruchy w górę i dół wewnątrz cylindra co powoduje powstanie podciśnienia. Wówczas zawór ssący się odchyla, dzięki czemu powietrze może swobodnie dostać się do wnętrza urządzenia. Wtedy tłok się podnosi, rośnie ciśnienie, a zawór się zamyka. Zgromadzone powietrze zyskuje coraz większe ciśnienie w środku komory. Sprężarka tłokowa ma ustalony poziom, po którego przekroczeniu zawór tłoczący sprężone powietrze lub gaz zostaje wypuszczone poza cylinder. Taki proces kończy się z chwilą opróżnienia zaworu i rozpoczyna się na nowo po użyciu.

Jakie są więc plusy i minusy tego rozwiązania?

Podstawową zaletą jest możliwość tworzenia wewnątrz sprężarki bardzo wysokiego ciśnienia. Urządzenie ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu popularnych branżach, przemyśle, zakładach samochodowych i nie tylko. Główną zaletą dla wielu osób może być koszt takiego urządzenia i jego bezawaryjna praca. Wszelkiego rodzaju usterki są raczej drobne i bardzo łatwe w naprawieniu. Być może opis działania wydaje się bardzo złożony, ale w praktyce obsługa sprężarki tłokowej należy do bardzo prostych. Jeśli chodzi o wady to podstawową jest wielkość urządzenia. Jest to raczej stacjonarne urządzenie, którego nie przeniesiemy z miejsca na miejsce w prosty sposób. Ponadto urządzenie co pewien czas potrzebuje przeglądu i nasmarowania olejem, przez co sprężone powietrze może niekiedy mieć śladowe ilości niepotrzebnych zupełnie materiałów. Dostępne w sprzedaży kompresory ze względu na właściwości i sposób sprężania powietrza można podzielić na:

    • sprężarki jednostopniowe, gdzie ciśnienie powstaje w wyniku ruchu przechodzącego tłoka wewnątrz cylindra

    • sprężarki wielostopniowe, gdzie rozmieszczono dwa cylindry: wysokiego i niskiego ciśnienia