Właściwie ocieplony dom to niższe rachunki za energię cieplną. Wiedzą o tym inwestorzy, którzy w ostatnich latach przykładają szczególną uwagę co do jakości użytych materiałów. Starsze domy charakteryzują się często wyższym stopniem nieszczelności. W części przypadków taka sytuacja prowadzi do powstawania zawilgoceń lub zagrzybień. Wówczas niezbędne jest przeprowadzenie remontu, którego nie zawsze da się uniknąć. Oczywiście w nowych budynkach takie sytuacje miejsca nie mają jeżeli nie zostały popełnione rażące błędy natury technicznej. Przekonajmy się jak istotne jest właściwa termoizolacja budynku i jaki materiał wybrać, aby móc cieszyć się w pełni bezpiecznym, wolnym od wilgoci domem.
Izolacja dachu, poddasza
Jednym z miejsc, które mogą generować szereg problemów z wilgocią jest dach i poddasze. Dlatego tak istotne jest ocieplenie poddasza przy użyciu materiałów wysokiej jakości. Nie musimy rzecz jasna wybierać najdroższego producenta, skupmy się na parametrach warstwy izolacyjnej. W ostatnich latach wełnę mineralną coraz chętniej zastępuje się pianką poliuretanową. Pianka PUR pozwala na bardzo dokładne pokrycie wszystkich szczelin, co ma znaczenie jeśli chcemy mówić o skutecznej termoizolacji budynku. Dodatkowo pianki poliuretanowe posiadają ważną cechę, która wyróżnia je na tle konkurencji. Jest nią umiejętność izolacji zarówno latem, jak i zimą. W ciepłych miesiącach materiał ten utrzymuje optymalną temperaturę w budynku, chroniąc poddasze przed zwiększaniem się temperatury wewnątrz budynku. Natomiast zimą izolacja natryskowa likwiduje problem z ucieczkami ciepła i zapewnia komfortowe warunki do życia i pracy. W przypadku dachu należy zastosować membranę przeciwwilgociową. Jeżeli nie zadbaliśmy o właściwą termoizolację to możemy z czasem spotkać się nie tylko z ucieczką ciepła z budynku, lecz także zatrzymywaniem i zamarzaniem wody, włącznie z podciekaniem. Prowadzi to do pojawiania się wilgoci wewnątrz budynku jednorodzinnego. Błędy wynikają też niekiedy z naszej niewiedzy. Miejsce takie jak krokiew budynku należy dokładnie zabezpieczyć warstwą izolacji. W innym wypadku mogą tworzyć się mostki termiczne, a więc ucieczki ciepła będą nieuniknione.
Okna, drzwi, ściany, podłogi
Trzy elementy, które decydują o komfortowych warunkach w pomieszczeniu mogą przysporzyć nam sporo problemów. Wybór profesjonalnej firmy jest konieczny zarówno w przypadku okien, jak i drzwi. Są to miejsca, gdzie brak właściwej izolacji będzie prowadził do wyziębiania się budynku poprzez szczeliny. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku ścian, które powinny być docieplone przy użyciu styropianu, wełny mineralnej oraz dodatkowo pianką montażową dla wszystkich punktów łączących, gdzie niemożliwe jest użycie pozostałych materiałów. Jeśli zaś chodzi o podłogi, a w szczególności miejsca takie jak piwnica to konieczne jest wykonanie izolacji.
Materiały dociepleniowe, których możemy użyć:
1. Styropian jako izolacja ścian
2. Poliester ekstrudowany stosowany do izolacji ścian zewnętrznych, piwnic, fundamentów
3. Pianka poliuretanowa wykorzystywana głównie do ocieplenia poddasza, wypełnienia szczelin tworzących mostki termiczne
4. Wełna mineralna, którą stosuje się głównie jako izolację konstrukcji szkieletowych
5. Włókna celulozowe stosowane do izolacji ścian zewnętrznych oraz przestrzeni międzyszkieletowych