Sufit podwieszany stanowi ciekawą ozdobę niemal każdego wnętrza. Głównym zadaniem takiej konstrukcji jest wizualne zmniejszenie wielkości danego pomieszczenia. Ponadto sufit podwieszany może pełnić nie tylko wizualną rolę, ale też zupełnie praktyczną. Za jego pomocą zmniejszymy powierzchnię konieczną do ogrzania, a więc obniżymy koszty utrzymania danego budynku. Dodatkowo możemy pod tak położonym sufitem rozmieścić oświetlenie, czy wszelkie przewody do klimatyzacji i nie tylko.
Osobom, które nie mają wiedzy budowlanej i nie śledzą na bieżąco trendów może być trudno dobrać materiał do sufitu podwieszanego. W tym celu stworzyliśmy artykuł, który przybliży podstawowe rodzaje materiałów wykorzystywanych przy produkcji płyt sufitowych. Na rynku znajdziemy sufity z płyt kartonowo-gipsowych, sufity metalowe, drewniane, mineralne twarde i miękkie. Każdy rodzaj materiału posiada inne właściwości, ale możemy też wybierać wśród wielu wersji kolorystycznych i faktur. Mogą to być powierzchnie gładkie, chropowate, laminowane itp. Jeśli chodzi o stelaże, na których utrzymuje się sufit to tutaj podobnie znajdziemy różnego rodzaju materiały. Warto zwrócić uwagę przy wyborze, aby nasza konstrukcja była lekka i jednocześnie stabilna. Taki stelarz powstaje zwykle z tworzywa, aluminium lub drewna. Co ciekawe stelarz z metalu pozwoli wypełnić wolne przestrzenie izolacją w postaci wełny mineralnej, co dodatkowo ociepli nasz dom.
Wyróżniamy kilka głównym rodzajów sufitów podwieszanych ze względu na zastosowany materiał. Pierwszym i dobrze znanym jest sufit z płyt gipsowych, który cechuje się zarówno właściwościami wizualnymi jak i dobrą trwałością. Takie płyty wiesza się specjalnym metalowym stelażu. Ten rodzaj w postaci płyt gipsowo-kartonowych ma też swojego mniej znanego brata, czyli płyty gipsowo-włókniste. Różnią się one przede wszystkim odpornością na wilgoć, mniej znane płyty wygrywają pod tym względem. Ponadto są one cięższe i pełnią doskonałą izolację akustyczną, jest to przydatne szczególnie w mieszkaniach lokatorskich. Kolejny rodzaj to sufit wykonany z kasetonów. To często montowany w biurowcach sufit, który cechuje się prostotą i szybkością montażu. Najpierw układana jest konstrukcja z profili aluminiowych, później na miejscu układa się poszczególne panele tworząc jedną powierzchnię. Producenci poszli tu o krok dalej i na rynku znajdziemy już lampy i inne elementy, które mogą być montowane zamiast pojedynczych kasetonów. Taka konstrukcja pozwala też na montaż nagrzewnic, klimatyzacji itd.
Następny rodzaj to sufit panelowy. Zwykle na stelarzu wykonanym z metalu zawiesza się elementy wykonane z PCV lub innych materiałów takich jak metal, czy drewno. Główną zaletą tego typu sufitu podwieszanego jest dostępność kolorów i możliwość całkowitej zmiany aranżacji danej przestrzeni. Ostatnim, a zarazem najnowszym rodzajem są sufity napinane. Taka konstrukcja zbudowana jest z płacht wykonanych z elastycznej folii oraz napinaczy, pozwala to pokryć sufity o bardzo dużych rozmiarach. Tutaj także dostępne są różne faktury, co ułatwia uzyskanie całkowitej przemiany wnętrza. Wadą sufitów napinanych jest ich wytrzymałość, gdyż nie zawiesimy na nim oświetlenia oraz innych elementów.