Zaprawa to jeden z materiałów, które decydują o jakości postawionego muru. Bez względu, czy będzie to ściana postawiona jako część domu, czy może tarasu. Za jej pomocą połączymy ze sobą różne elementy takiej jak pustaki i cegły, wypełnimy też ubytki, a nawet przykleimy glazurę. W zależności od naszych potrzeb, producenci udostępnili na rynku wiele preparatów różniących się składem i właściwościami. Półpłynna masa bez względu na typ składa się z wody, spoiwa i kruszywa. Możemy wyróżnić następujące rodzaje zapraw tynkarskich:
1. Wapienną, która jest doskonała jako wykończenie wnętrza domu lub innych budynków. Taka zaprawa nie nadaje się jednak do położenia na zewnątrz, gdyż nie jest odporna na działanie złych warunków atmosferycznych.
2. Cementowa. Ten rodzaj znajduje zastosowanie w przypadku dużych obciążeń. Możemy ją zastosować do stawiania zewnętrznych murów, gdyż jest odporna na oddziaływanie wody. Zaprawa przyda się także jeżeli chodzi osadzenie ogrodzeń wokół budynków.
3. Gipsowa, która jako jedyna w zestawieniu nie posiada dodatku kruszywa. W jej skład wchodzi woda oraz gips, a za jej pomocą połączymy ze sobą elementy ozdobne oraz płyty kartonowo-gipsowe. Ten rodzaj gładzi sprawdzi się jako pokrycie ścian wewnątrz budynków, nie jest natomiast polecana w pomieszczeniach sanitarnych, łazience, kuchni i przy zewnętrznych murach.
4. Gipsowo-wapienna. Dodatek wapna zapewnia materiałowi dużo lepszą plastyczność, sama zaprawa nie różni się jednak zbytnio właściwościami od poprzednika.
5. Cementowo-wapienna, która często jest stosowana w czasie prac tynkarskich i murarskich. Cechuje ją bardzo dobra odpornośc na oddziaływanie wody, a także ułatwia ona „oddychanie” ścian budynku.
6. Cementowo-gliniana. Ten rodzaj zaprawy jest coraz rzadziej spotykany, lecz znajduje on zastosowanie przede wszystkim w piwnicach oraz budynkach gospodarczych.
Warto pamiętać, że wymienione powyżej rodzaje w zależności od producenta mogą być dodatkowo modyfikowane przez umieszczanie w składzie innych materiałów zmieniających właściwości zaprawy. Przykładem są zaprawy odporne na działanie wysokich temperatur, czy na oddziaływania wody. Zaprawę można tez wykonać własnoręcznie poprzez wymieszanie poszczególnych składników kupionych oddzielnie. Trzeba się wówczas liczyć z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na przygotowanie zaprawy. Gotowe mieszanki możemy kupić w sklepach budowlanych, wówczas nie musimy się martwić o jakość takiej zaprawy.