Zalanie domu lub mieszkania to bardzo nieprzyjemna sytuacja, która wiąże się z dużymi stratami zarówno materialnymi, jak i pieniężnymi. Dobrze wykonana instalacja wodociągowa, centralnego ogrzewania, czy instalacja gazowa wymaga zawsze zastosowania zaworu odcinającego dopływ wody i nie tylko. Dzięki temu uchronimy każdy budynek w razie awarii.
Zasady działania zaworów są bardzo proste, te wykorzystywane w bateriach mają na celu regulowanie kierunku i przepływu wody i w razie konieczności za ich pomocą odetniemy jej dopływ. W przypadku instalacji takich jak te obecne w łazience najlepszym sposobem jest zamontowanie oddzielnych zaworów dla wanny, umywalki oraz innych urządzeń sanitarnych obecnych chociażby w kuchni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie jednego zaworu dla kilku grup np. dla łazienki, kuchni itd. Wówczas w razie konieczności podjęcia prac remontowych wystarczy zamknąć jeden zawór, aby odciąć przepływ wody w danym pomieszczeniu. Gdzie należy umieszczać zawory? Przede wszystkim przy odgałęzieniach pionu odpowiedzialnych za dopływ wody do naszych rur, przy bateriach w pomieszczeniach sanitarnych, przy wodomierzu, czy na zewnątrz budynków w miejscach przepływania wody. Unikamy wówczas sytuacji zamarzania wody w rurach i możliwych z tego powodu awarii. Warto w tym miejscu pamiętać, iż instalacja takiego urządzenia nie może przegrywać z naszym wyobrażeniem o pomieszczeniach bez widocznych elementów armatury. Zawór powinien znajdować się zawsze w miejscu łatwo dostępnym, wykluczone jest ich ukrywanie za szafkami lub w zabudowie. Pamiętajmy także o odpowiednim montażu, gdyż zbyt duże naprężenia lub słabej jakości zawór może ulec uszkodzeniu.
Rodzaje zaworów odcinających
Decydując się na zakup zaworu mamy do wyboru kilka rodzajów. Te najbardziej znane i sprawdzone to grzybkowe i kulkowe. Mimo swej złożoności zawory grzybkowe charakteryzują się płynną regulacją przepływu, ale wymagają przy tym częstych kontroli poprawnego działania. Dlatego ich rola jest ograniczona i coraz częściej wybierane są zawory kulkowe. Są one mniej złożone w swej budowie i cechują się prostotą użytkowania. Taki zawór jest zamykany przy pomocy dźwigni, co całkowicie odcina dopływ wody. Występują tu także podgrupy dzielące zawory kulkowe na trójdrożne, które pozwalają na rozdzielenie przepływu wody. Inne rodzaje dostępne na rynku to zawory kątowe, kołnierzowe, czy czterodrożne. Przed zakupem zawsze najlepiej jest poradzić się fachowca, który zna się na rzeczy i wybierze konkretny model zaworu dla określonej instalacji.