Odnowienie powierzchni płytek ceramicznych przy pomocy farby to jeden ze znanych sposobów na przywrócenie ścianom lub podłogom dawnego blasku. W tym celu zamiast zrywania dobrze położonych kilkanaście lat temu płytek, możemy wykorzystać dużo tańszą metodę jaką jest malowanie. Wystarczy, że powierzchnia nie jest uszkodzona. Poniżej prezentujemy cały proces w kilku prostych krokach.
Krok 1 – przygotowanie powierzchni
Płytki ceramiczne należy oczyścić z zabrudzeń, resztek tłuszczu przy pomocy detergentu oraz wody. Następnie usuwamy wszelkie wypełnienia silikonowe jeśli takowe występują, a wszelkie braki fugi należy uzupełnić. Należy pamiętać o dobrym przygotowaniu glazury, którą w odróżnieniu od płytek matowych często trzeba najpierw zmatowić przy pomocy papieru ściernego. Jeśli chodzi natomiast o posadzki to tutaj całą powierzchnię trzeba zeszlifować, najlepiej jest dobrać papier ścierny o niskiej granulacji około 180. Następnie usuwamy wszelkie pozostałości pyłu po naszej pracy i możemy przystąpić do dalszego etapu naszych prac.
Krok 2 – gruntowanie
Mamy w zasadzie do wyboru dwa środki: grunt lub farbę podkładową. Gruntujemy podłoże przy pomocy jednej lub dwóch warstw, należy pamiętać o odczekaniu na wyschnięcie każdej z warstw od 2 do 4 godzin. Lepszą przyczepność farby do płytek uzyskamy za pomocą gruntów kwarcowych. Dzięki temu preparatowi uzyskamy szorstką i dość matową powierzchnię. Zapewne w czasie nakładania pierwszej warstwy okaże się, że potrzebne będzie powtórne gruntowanie w celu usunięcia wszelkich prześwitów. Podkładem może też być farba strukturalna mająca w składzie kruszywo, wówczas należy ją przy pierwszej warstwie rozcieńczyć wodą w proporcjach 90% farby i 10% wody. Drugi raz kładziemy już farbę bez rozcieńczania.
Krok 3 – malowanie
Zanim przystąpimy do długo wyczekiwanego nakładania farby trzeba ją najpierw dobrze wymieszać. Kiedy już to zrobimy, przy pomocy pędzla lub wałka gąbkowego nakładamy wybrany przez nas kolor. Pędzel niestety nie należy do idealnie dokładnych w tym zakresie, gdyż może zostawiać niewielkie smugi. W przypadku wałka uzyskamy równą powierzchnię o ciekawej fakturze. Niektóre dostępne w sprzedaży farby można nakładać przy pomocy natrysku. Wówczas uzyskamy idealnie gładką powierzchnię. Trzeba jednak pamiętać, ze nie jest to łatwe zadanie i lepiej zlecić je profesjonaliście z doświadczeniem. Po nałożeniu pierwszej warstwy, należy odczekać około 24 godzin zanim pomalujemy kolejną. Trzeba wiedzieć, iż niektóre specjalistyczne preparaty nadające dodatkowych właściwości podłożu cechują się dużo dłuższym okresem oczekiwania. Niekiedy trzeba odczekać od kilku do kilkunastu dni, aż powierzchnia uzyska pożądane przez nas właściwości np. trwałość, odporność na ścieranie itp. To o tyle istotne, że użytkowanie podłóg przed tym okresem może powodować ścieranie się warstw zanim uzyskają one podaną przez producenta trwałość.