Drążek prysznicowy okrągły, łukowy. Co powinieneś wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy oszczędni i chcemy tańszym kosztem zabezpieczyć łazienkę przed wodą wydostającą się z prysznica warto zastanowić się nad wyborem zwykłego brodzika i zamontowania do niego zasłonki umocowanej na drążku. Dzięki temu mocno ograniczamy chlapanie wody na płytki i ściany. Zastosowań drążka jest jednak więcej, ponieważ możemy go wybrać także w przypadku wanny. Wówczas zyskujemy podobną osłonę i zwiększamy funkcjonalność wanny, jeśli chcemy mieć tam coś na kształt tradycyjnego prysznica. 

Drążki przydają się także w niedużych kawalerkach, gdzie liczy się każde pół metra przestrzeni. Spotkamy je także w wielu hotelach, agroturystyce, czy ośrodkach wypoczynkowych. Jeżeli chodzi o wybór drążka to wszystko będzie zależeć od rozmieszczenia natrysku i samego pomieszczenia, jego wymiarów i położenia. Prysznic umiejscowiony w rogu będzie wymagał zamontowania zasłony odcinającej dostęp wody z dwóch stron, wtedy konieczny będzie zakup drążka łukowego. Jeżeli będzie to zwykła wanna zamontowana wzdłuż jednej ze ścian to wystarczy nam prosty drążek rozporowy. Drążki dostępne w marketach budowlanych oraz sklepach sanitarnych możemy podzielić ze względu na metodę mocowania zasłony, kształt drążka oraz sposób montażu. Poniżej prezentujemy podstawowe rozwiązania:

1. Drążki łukowe – są one wykorzystywane dla wanien asymetrycznych oraz brodzików półokrągłych. Zgodnie z nazwą są to wygięte na odpowiedni kształt rurki aluminiowe.

2. Drążki proste – jest to jedna pozioma rura, którą montujemy dla wanien lub brodzików po jednej stronie i nakładamy na drążek zasłonę.

3. Drążki kątowe – pozwalają one zasłonić z trzech stron każdą wannę oraz brodzik. Są to proste rury stalowe połączone przy pomocy kątowników.

Jeżeli chodzi o sam montaż to mamy tu do wyboru instalację przy pomocy wkrętów lub też jako drążek rozporowy. Sama zasłonka jest zawsze instalowania przy pomocy żabek lub kółek, które przesuwają się po powierzchni wraz z materiałem. Drążki różnią się też grubością, należy więc pamiętać o odpowiednim dobraniu kółek lub żabek do wymiarów prowadnicy. W sprzedaży znajdziemy drążki wykonane z aluminium oraz tworzywa ABS, dzięki czemu są one nie tylko lekkie, ale też wytrzymałe. Nie musimy się też martwić niestandardowym rozmiarem brodzika, czy wanny. Istnieją regulowane drążki łukowe oraz proste, które można łatwo dopasować. Dopiero w przypadku drążków prostych konieczne jest szczegółowe wymierzenie i dopasowanie.