Stopki, stabilizatory, uchwyty – akcesoria do drabin.

Nabycie drabiny dość szybko spowoduje konieczność zakupienia dodatkowych akcesoriów. Są one nie tylko przydatne w kwestiach praktyczne, ale niektóre z nich zapewniają dużo większe bezpieczeństwo podczas użytkowania. Takich rozwiązań nie brakuje, jednak mało osób zwraca na nie uwagę z myślą, że zakupiona drabina stanowi już gotową konstrukcję bez żadnych ulepszeń. Okazuje się, że tych na rynku jest naprawdę dużo. 

Jednym z ciekawszych udogodnień jest przedłużnica, która umożliwia wygodną pracę na wysokościach w miejscu takim jak schody. Dzięki niej różnica między poszczególnymi odległościami nie jest tak duża, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardziej stabilna. Przy zakupie takiego przedłużenia należy zwrócić uwagę na kształt samej drabiny, gdyż inne urządzenie pasuje do standardowego wcięcia, a inne do znajdującego się w dolnym fragmencie drabiny. Podobnie ma się kwestia bezpiecznej pracy przy montażu rynien, ich naprawie lub działań prowadzonych przy brzegu dachu. Wówczas możemy skorzystać z uchwytu dystansowego, dzięki czemu da się oprzeć drabinę w bezpieczny sposób bez dotykania jej o rynnę lub fragment dachu. Innym podobnym akcesorium jest pałąk do drabiny dachowej, sprzęt ten posiada zaczep umożliwiający mocowanie drabiny do kalenicy. Dzięki temu nie ma problemu z przesuwaniem się konstrukcji. Zobacz także: Dlaczego drabina aluminiowa w ogrodzie jest potrzebna?

Istnieją też mniejsze akcesoria, które znacznie usprawniają pracę. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

    • pojemniki lub torby na narzędzia, pozwala to wygodnie trzymać w nich sprzęt niezbędny do wykonania pracy na wysokościach

    • stopień do drabiny, który daje większy komfort w czasie wielogodzinnej pracy, możemy na nim swobodnie postawić stopy

    • uchwyty przyścienne, które pozwalają zawiesić drabinę i wygodnie ją przechowywać w garażu

    • pomosty do drabin, które mogą pełnić rolę podestu lub też półki narzędziowej

    • szpice do drabin, które stosuje się do umocowania drabiny w glebie mogącej zapadać się pod ciężarem