Spirala do rur elektryczna i ręczna. Co należy wiedzieć?

Wykorzystanie spirali do udrożnienia rur do jeden z najszybszych sposobów na odetkanie rur znajdujących się przy wannie, umywalce, czy toalecie. Dzięki niej możemy w łatwy sposób dokonać naprawy bez potrzeby wzywania na miejsca specjalisty, który za taką czynność zainkasuje kilkadziesiąt złotych. 

Sposób działania spirali kanalizacyjnej jest bardzo łatwy i wymaga jedynie użycia siły fizycznej. Mechaniczne czyszczenie rur sprowadza się do wsunięcia końcówki sprężyny do rury i obracania korbą w celu coraz głębszej penetracji rury. Sprężyna prędzej, czy później trafi na zator i będzie stopniowo go rozwarstwiać powodując odetkanie. W przypadku dużej ilości zabrudzeń może okazać się, że trzeba będzie użyć więcej siły niż zwykle. Wtedy spiralę wyciągamy i likwidujemy zabrudzenia na niej zgromadzone. Wystarczy parę razy powtórzyć tenże proces, aby usunąć praktycznie każdy typ zatoru. Jeśli chodzi o długość urządzenia to najlepiej jest dobrać ją pod kątem naszych potrzeb. Dla rur przy umywalce sprawdzi się spirala kanalizacyjna o długości 5 metrów, dla dłuższych instalacji potrzebować będziemy narzędzie o rozmiarach 10-15 m.

Przyjęło się, że dzielimy spirale na dwa rodzaje: spirale kanalizacyjne ręczne oraz spirale kanalizacyjne elektryczne. Budowa tych pierwszych jest bardzo prosta, urządzenie posiada korbę do obracania oraz metalową spiralę. Korba jest często wykończona gumą lub innym materiałem zapewniającym pewny chwyt mimo wilgoci. Z kolei spirale elektryczne to nowoczesny kuzyn, który nie wymaga od nas użycia siły. Całą pracę wykonuje specjalny mechanizm, który jest w stanie obracać się dużo szybciej, a co za tym idzie zwiększa się także wydajność. 

O czym należy pamiętać przy zakupie?

Pierwszą kwestią jest odporność spirali na korodowanie. Tańsze urządzenia cechują się niską wytrzymałością i już po kilku użyciach i kontakcie z wodą możemy mieć problemy z rdzewieniem. Jest to na początku tylko estetyczny problem, jednak w perspektywie lat korozja doprowadzi do łamania się zębów, przez co spirala nie będzie już tak skuteczna. Praktyka pokazuje, że uwagę zwrócić trzeba także na rączkę. Powinna ona bardzo pewnie trzymać się w dłoni, nie może się wyślizgiwać, ani wypadać podczas kręcenia. Znaczenia nie ma sam rodzaj spirali, mniej awaryjne będą z pewnością modele mechaniczne. Natomiast elektryczne przydadzą się osobom starszym, które nie mają wystarczającej siły do wygodnej obsługi.