Jakie narzędzia są potrzebne do przycinania betonu komórkowego?

Beton komórkowy to materiał sprawdzający się w wielu różnych zastosowaniach. Bloczki z betonu komórkowego nie bez powodu zyskały dużą popularność, wpływ na nią mają nie tylko zalety gotowego produktu sprzedawanego w sklepach budowlanych, ale też łatwość obróbki. W odróżnieniu od cegieł lub zwykłego betonu cementowego taki materiał dużo łatwiej jest przyciąć na wymiar bez potrzeby udziału specjalistycznego sprzętu. W tym artykule sprawdzimy podstawowe narzędzia do przycinania. 

Jeżeli chodzi o cięcie bloczków z betonu komórkowego to nie różni się ono w zasadzie od cięcia zwykłego kawałka drewna. Wynika to przede wszystkim ze struktury materiału, który ma wewnątrz pewną ilość wprowadzonego powietrza lub gazu, co prowadzi do utworzenia jednorodnych porów. Dzięki temu waga materiału jest niższa, łatwiej jest też taki bloczek przeciąć. Podstawowym narzędziem do obróbki jest piła widiowa, która ułatwi nam pracę ze względu na kształt zębów. W sprzedaży dostępne są też specjalne piły do obróbki betonu komórkowego, nie warto jednak wydawać pieniędzy jeżeli chcemy przyciąć małą liczbę bloczków i posiadamy zwykłą piłę widiową. Efekt będzie ten sam, a my zaoszczędzimy trochę grosza. Pracę z piłą ułatwi nam prowadnica kątowa, która pozwoli na uzyskanie równej powierzchni i przycięcia na pożądany wymiar. Istotna jest tu precyzja więc nie należy wykonywać prac „na oko”. Z bloczkami poradzi sobie zwykła piła, w przypadku piły elektrycznej przyda się nam ona dla dużej ilości płyt z betonu komórkowego.

Większą ilość materiałów warto zawsze ciąć piłą zakupioną w sklepie i przeznaczoną stricte do cięcia betonu komórkowego. Piły do drewna i metalu sprawdzą się przy mniejszej ilości płyt lub bloczków, gdyż ich zęby są słabsze i będą się tępiły. Zużycie narzędzia zauważymy w chwili, gdy za każdym naszym podejściem do cięcia, piła zakleszczy się w materiale. Przy dużej liczbie materiałów nasze prace przyspieszy zakup elektronarzędzi np. piły stołowej z widiową tarczą lub szlifierki kątowej. Musimy się jednak liczyć z tym, że czeka nas praca przy większym zapyleniu. Obróbka dużych ilości płyt lub bloczków z betonu komórkowego będzie jednak dużo szybsza, zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu. Warto więc tak dobrać narzędzie, aby dostosować je do rodzaju naszych prac.