Kastra to określenie skrzynia wykorzystywanej przez tynkarzy i murarzy. Niegdyś robiono ją z drewna, obecnie większą popularnością cieszą się pojemniki z tworzyw sztucznych. Początkowo taki zbiornik wykonywano z desek, urządzenie posiadało też uchwyty do łatwiejszego przenoszenia. W celu wzmocnienia konstrukcji, całość obijano blaszanymi okuciami. Nie było to co prawda wygodne rozwiązanie, ponieważ samo drewno swoje ważyło.
Obecnie producenci odeszli od tego typu rozwiązań na rzecz dużo lżejszych pojemników. W sprzedaży znajdziemy zarówno wersje okrągłe, jak i prostokątne. Ta zmiana kształtu przyszła z czasem w celu poprawienia wygody mieszania zapraw. Okrągłe kastry są zwyczajnie lepsze w codziennym użytkowaniu. Nie bez znaczenia jest sam materiał jakim jest tworzywo sztuczne, polietylen pozwolił wykonać pojemnik nie tylko lekki ale też wytrzymały i bardzo prosty w czyszczeniu. Gdzie jeszcze wykorzystujemy kastrę? Plastikowe pojemniki spełniają swoją rolę zarówno w przypadku rozrabiania zapraw murarskich, tynkarskich, ale też jako miejsce do rozrobienia farby, wymieszania ręcznego wybranej mieszanki, czy nawet przetrzymywania gruzu pozostałego po remoncie.
Jak wygląda proces mieszania zapraw w kastrze?
Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy użyć określonej mieszarki lub wykorzystać posiadaną w wielu domach i na budowie wiertarkę wolnoobrotową ze specjalnym mieszadłem. Zaprawę rozrabiamy rzecz jasna z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Mieszanie jest dużo wygodniejsze niż w tradycyjnym stalowym wiadrze, które nie dość, że przyjmuje wszelki brud z wcześniejszych prac to jeszcze może dodatkowo rozchlapywać zaprawę przy mieszaniu. Kastra okazuje się więc niezbędna jeśli chcemy zachować czystość i mieć idealnie wymieszaną zaprawę. Zobacz także: Instalacja kanalizacyjna, sanitarna w domu.