Kurtyny powietrzne to nic innego jak swojego rodzaju izolator, który możemy znaleźć w dużych budynkach przemysłowych takich jak magazyny, czy sklepy wielkopowierzchniowe. Aby lepiej zrozumieć efekt działania wystarczy przypomnieć sobie moment wejścia do dużego marketu w czasie chłodnych dni. Czujemy wówczas coś na kształt ściany ciepłego powietrza odgradzającego pomieszczenia budynku od napływającego chłodu. To właśnie jest rola kurtyny powietrznej przymocowanej tuż nad drzwiami wejściowymi.
To urządzenie transportuje strumień ciepłego powietrza ku dołowi. Taki proces umożliwia nie tylko zachowanie optymalnych warunków w budynkach, ale też na oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu wykorzystywanym w danym obiekcie. Wahania temperatur wywołanych chłodnym powietrzem mogą być spore, co wpływa negatywnie nie tylko na koszty ogrzewania, ale też na zdrowie pracowników. Żeby lepiej zrozumieć czym jest to urządzenie w praktyce, warto przyjrzeć się zasadom działania oraz budowie. Urządzenie składa się z wentylatora, kratki wywiewnej oraz nawiewnej oraz elektrycznego zasilania, a całość zamknięta jest w obudowie z metalu np. blachy malowanej proszkowo. Wyróżniamy też różne rodzaje wentylatorów: osiowe o bardzo dużej wydajności i zasięgu powietrza, promieniowe o mocnym podmuchu oraz poprzeczne o niewielkiej sile i zasięgu. Kurtyna powietrzna posiada też często system grzewczy, który podnosi temperaturę wydmuchiwanego powietrza. Jeżeli chodzi o zasadę działania to jest ona niezwykle łatwa, urządzenie wydmuchuje strumień powietrza wywołany przez wentylator. Powietrze wędruje szczeliną nawiewną do dołu, następnie podmuch przyspiesza i jest wypuszczany w formie cienkiej wiązki.
Rodzaje kurtyn powietrznych
Pierwszy podział mówi o rozróżnieniu urządzeń ze względu na temperaturę wydmuchiwanego powietrza: zimne lub ciepłe. Kolejna kwestia to podział na montaż w pionie lub poziomie oraz zastosowanie części grzewczych elektrycznych lub wodnych. Kurtyny ciepłe zgodnie z nazwą tworzą ciepły podmuch, który sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, bankach, sklepach, kinach, urzędach. Zimne natomiast sprawdzają się głównie w miejscach, gdzie wskazana jest niska temperatura np. chłodnie, zakłady produkcji mięsa, czy magazyny żywności. Jeżeli chodzi o kolejny podział to kurtyny poziome są instalowane nad drzwiami i są niemal niewidoczne. W przypadku pionowych są one rozmieszczone po dwóch stronach np. przy wyjściu. Ostatni podział na zastosowanie elektryki różni się metodą zasilania i działania. Kurtyna elektryczna jest łatwa w montażu, za podgrzanie powietrza odpowiedzialna jest nagrzewnica elektryczna z możliwością regulacji. Kurtyna z wymiennikiem wodnym wykorzystuje podgrzaną wodę do ocieplenia wydmuchu. Jednak ten rodzaj możemy zastosować jedynie tam, gdzie będzie można przyłączyć się do systemu centralnego ogrzewania.